خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت ۴ عکاس مطبوعاتی در بازداشت

گزارشی از آخرین وضعیت ۴ عکاس مطبوعاتی در بازداشت

خبرگزاری هرانا – انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی با انتشار اطلاعیه ای از تداوم بازداشت عادل کریمی، حسین اسماعیلی، یلدا معیری و آریا جعفری، ۴ تن از عکاس مطبوعاتی خبر داد. اولین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین اسماعیلی روز چهارشنبه ۲ آذر در دادگاه انقلاب تهران برگزار شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از امتداد، انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی با انتشار اطلاعیه ای از تداوم بازداشت ۴ تن از عکاسان که در جریان اعتراضات اخیر دستگیر شده اند، خبر داد.

براساس این اطلاعیه، اولین جلسه دادگاه حسین اسماعیلی صبح روز چهارشنبه ۲ آذر ۱۴۰۱، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی عموزاد برگزار شده است. هنوز حکمی برای پرونده حسین اسماعیلی صادر نشده است.

عادل کریمی در بازداشتگاه ارومیه به سر می‌برد و قرار بازداشت وی تاکنون چندبار تمدید شده است.

از سوی دیگر یلدا معیری و آریا جعفری کماکان در بازداشت به سر میبرند.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید