خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, کودکان  >  اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۱۰ شهروند در شهرهای مختلف

اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۱۰ شهروند در شهرهای مختلف

خبرگزاری هرانا – هدیه سبحانی، ١۶ ساله، عباس گلشنی، دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد، حمیدرضا زمانی، دانشجوی دانشگاه خلیج فارس، داود داودی، فرشید حسن زهی، جمشید حسن زهی، امید حسن زهی، اسماعیل حسن زهی، بهزاد حسن زهی و شهروندی بانام فامیلی قربانی در شهرهای مشهد، بوشهر، سنندج و زاهدان توسط نیروهای امنیتی در جریان اعتراضات سراسری بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ۴ شهروند در جریان اعتراضات سراسری بازداشت شدند.

هویت این شهروندان، عباس گلشنی، دانشجوی معماری دانشگاه فردوسی مشهد، حمیدرضا زمانی، دانشجوی دانشگاه خلیج فارس در شهرستان بوشهر، داود داودی، مدیر مسئول پایگاه خبری جامعه آنلاین در گناوه و (نام کوچک نامشخص) قربانی توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع مطلع در خصوص عباس گلشنی به هرانا گفت: “آقای گلشنی حدود یک ماه پیش بازداشت و در اداره اطلاعات مشهد به سر میبرد. برادر وی در مهرماه به دلایلی که هنوز برای ما مشخص نیست جان خود را از دست داد و شبانه دفن شد. احتمال میرود تداوم بازداشت عباس به منظور تحت فشار گذاشتن خانواده وی صورت میگیرد”.

یک منبع مطلع دیگر به هرانا گفت: “داود داودی ۱۰ آبان بازداشت شد و تا کنون خبری از وضعیت وی در دست نیست”.

از سوی دیگر براساس گزارش وبسایت کردپا، هدیه سبحانی، ١۶ ساله حدود ۲۰ روز پیش در سنندج بازداشت و کماکان از سرنوشت وی اطلاعی در دست نیست.

علاوه بر این روز پنجشنبه ۳ آذر، ۵ شهروند توسط نیروهای امنیتی در روستای چشمه زیارت از توابع شهرستان زاهدان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

کمپین فعالین بلوچ، هویت این شهروندان را فرشید حسن زهی، ۲۵ ساله فرزند حنیف، جمشید حسن زهی، ۲۹ ساله فرزند رضایی، امید حسن زهی، ۲۰ ساله فرزند شیرمحمد، اسماعیل حسن زهی، ۳۰ ساله فرزند کریم و بهزاد حسن زهی، ۲۶ ساله فرزند رحمدل‌ عنوان کرد.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آذر ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید