خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۴ شهروند در شهرهای مختلف

اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۴ شهروند در شهرهای مختلف

خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر، شبگرد گولابی، سیروان کرداری،‌ مبین پاتنی و زانا چم توسط نیروهای امنیتی در شهرهای سنندج، مریوان و پیرانشهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کولبرنیوز، طی روزهای اخیر، ۳ شهروند توسط نیروهای امنیتی در شهرهای سنندج و مریوان بازداشت شدند.

هویت این شهروندان “شبگرد گولابی، فعال محیط زیست اهل سنندج، سیروان کرداری و مبین پاتنی، ۱۸ ساله هر دو اهل مریوان” عنوان شده است.

در این گزارش آمده است، روز دوشنبه ۳۰ آبان ماه، آقای گولایی در سنندج و روز یکشنبه ۲۹ آبان ماه، آقایان کرداری و پاتنی در مریوان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

علاوه براین، روز چهارشنبه ۲ آذرماه ۱۴۰۱، یک شهروند در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی در پیرانشهر بازداشت شد. کردپا هویت این شهروند را “زانا چم، کارشناس ارشد معماری” عنوان کرده است.

تاکنون اطلاعی از محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان حاصل نشده است.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آذر۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید