خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه 1 آذر 1401, 29th of November 2022      آخرين بروز رسانی در ۱۴۰۱/۰۹/۰۱ ساعت ۱۷:۲۸:۰۶

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات سراسری؛ بازداشت و انتقال به زندان ۳۰ شهروند در شهرهای مختلف

اعتراضات سراسری؛ بازداشت و انتقال به زندان ۳۰ شهروند در شهرهای مختلف

خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر محمدسعید امیری دانشجوی دانشگاه رازی کرمانشاه، داریوش داربی، لیلا ناصری، علی قاسمی، سعید سلطان پور، حیدر رستمی، مهناز رستمی، ناصر حسن‌زاده، نورالدین شادمنش، صابر محمد امینی، احمد محمد امینی کو، محمد کویخا، جمال کویخا و کمال کویخا در شهرهای کرج، بناب، اراک، ملکان، کرمانشاه و اشنویه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین جواد احمدی یئکانلی، جواد فتحلو، امیرحسین علیزاده، محمد احمدپور، مهدی ملامحمدی، علیرضا جباری، علی طالبی، محمد بابایی، جلیل اسلامی، حسین زارع، افشار امویی، علی اسماعیللو، سعید پورمختار، حمید پورمختار، محمد پورمختار و امیر صفرلو شهروندان بازداشت شده در شهرستان خوی به زندان این شهر منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر ۴ شهروند در جریان اعتراضات سراسری بازداشت شدند.

هویت این شهروندان سعید سلطان پور، درویش گنابادی در کرج، لیلا ناصری در بناب، علی قاسمی در ملکان و داریوش داربی در اراک توسط هرانا احراز شده است.

سعید سلطان پور، درویش گنابادی پیش از نیز سابقه محکومیت دارد و نیروهای امنیتی در زمان بازداشت، اقدام به تفتیش منزل این شهروند کردند.

به گفته یک منبع مطلع: “داریوش داربی، فعال مدنی و زندانیان سیاسی سابق ساکن اراک، دیروز به اطلاعات این شهر احضار و امروز پس از حضور در این نهاد بازداشت شده است.”

داریوش دارابی، در سال ۹۷ توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو اراک و شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهر به اتهام اخلال در نظم عمومی و توهین به آیت‌الله خمینی جمعاً به ۱ سال حبس و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد. گفتنی است آقای داربی پیشتر در پرونده ای دیگر به ۵ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.

از این میان خانم ناصری روز یک شنبه ۲۹ آبان در جریان اعتراضات سراسری بازداشت و به بند زنان زندان مراغه منتقل شده است.

همچنین جواد احمدی یئکانلی، جواد فتحلو، امیرحسین علیزاده، محمد احمدپور، مهدی ملامحمدی، علیرضا جباری، علی طالبی، محمد بابایی، جلیل اسلامی، حسین زارع، افشار امویی، علی اسماعیللو، سعید پورمختار، حمید پورمختار، محمد پورمختار و امیر صفرلو شهروندان بازداشت شده در شهرستان خوی به زندان این شهر منتقل شدند.

این شهروندان طی روزهای اخیر در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند.

همچنین امروز سه‌شنبه ۱ آذرماه، ۹ شهروند در شهرستان اشنویه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

وبسایت کردپا هویت این شهروندان را حیدر رستمی، مهناز رستمی، ناصر حسن‌زاده، نورالدین شادمنش، صابر محمد امینی، احمد محمد امینی کو، محمد کویخا، جمال کویخا و کمال کویخا عنوان کرده است.

از سوی دیگر شوراهای صنفی دانشجویان کشور، از بازداشت محمدسعید امیری، دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه رازی کرمانشاه ورودی ۹۸ خبر داد.

براساس گزارش این شورا، آقای امیری روز دوشنبه ۳۰ آبان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید