خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  تداوم بازداشت و بلاتکلیفی وحید علیقلی پور در زندان اوین

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی وحید علیقلی پور در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – وحید علیقلی پور، زندانی سیاسی سابق علیرغم گذشت ۴۸ روز از زمان دستگیری، کماکان در زندان اوین در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۱، وحید علیقلی پور، زندانی سیاسی سابق کماکان در بازداشت بسر میبرد.

یک منبع مطلع در خصوص آخرین وضعیت این شهروند به هرانا گفت: “در حالی که از آخرین بازجویی او بیش از یک ماه می‌گذرد و با وجود درخواست‌های مکرر برای تعیین تکلیف وضعیت وی، پرونده به بازپرسی برده نشده و در بلاتکلیفی بسر می‌برد. آقای علیقلی‌پور مدت قبل در تماسی با خانواده‌اش از انتقالش به بند ۳۵۰ زندان اوین خبر داد. به گفته او، در بند ۳۵۰ زندان اوین بازداشتگاه موقتی ساختند که او و تعدادی دیگر از بازداشتی‌ها را در آنجا نگهداری می‌کنند.”

روز سه شنبه ۱۲ مهرماه، وحید علیقلی پور، زندانی سیاسی سابق توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

وحید علیقلی پور، فارغ التحصیل مهندسی پلیمر از دانشگاه امیرکبیر در جریان اعتراضات سال ۸۸ بازداشت و به حبس محکوم شده بود.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید