خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  تداوم بازداشت میلاد سنایی، شهروند بهائی در ساری

تداوم بازداشت میلاد سنایی، شهروند بهائی در ساری

خبرگزاری هرانا – میلاد سنایی، شهروند بهائی ساکن ساری علیرغم گذشت ۲۷ روز از زمان دستگیری، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی به سر میبرد و از حق ملاقات و دسترسی به وکیل محروم است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۱، میلاد سنایی، شهروند بهائی کماکان در بازداشت به سر میبرد و از حق ملاقات با خانواده محروم است.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: “دلیل بازداشت او صرفا انتشار چند استوری در اینستاگرام عنوان شده است. نیروهای اطلاعاتی در تلاش برای گرفتن اعتراف اجباری یا به قول خودشان «همکاری» او هستند. تاکنون به وکیل آقای سنایی اجازه‌ ملاقات داده نشده است و علاوه بر آن وکیل مدافع ایشان از دسترسی و مطالعه‌ پرونده‌ نیز محروم مانده است.”

میلاد سنایی، شهروند بهائی ساکن ساری روز سه شنبه ۳ آبان توسط نیروهای اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. ماموران ضمن تفتیش منزل، شماری از وسایل شخصی وی از جمله تلفن همراه و لپ تاپ را ضبط کرده و با خود بردند.

میلاد سنایی، ۳۴ساله، عکاس، فیلمبردار و ساکن شهرستان ساری است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید