خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  تداوم بازداشت سه شهروند بهائی در تهران و مشهد

تداوم بازداشت سه شهروند بهائی در تهران و مشهد

خبرگزاری هرانا – آرش زمانی فراهانی، ارمغان ذبیحی مقدم و سیروس ذبیحی مقدم شهروندان بهائی، علیرغم گذشت ۲۳ روز از زمان دستگیری کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرند. از میان آنها آرش زمانی فراهانی و ارمغان ذبیحی مقدم هم اکنون در بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین و سیروس ذبیحی مقدم در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد بسر میبرند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آرش زمانی فراهانی، ارمغان ذبیحی مقدم و سیروس ذبیحی مقدم شهروندان بهائی کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرند.

از میان آنها آرش زمانی فراهانی و ارمغان ذبیحی مقدم زوج ساکن تهران، روز شنبه ۲ مهرماه در منزل شخصی خود بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند.

همچنین سیروس ذبیحی مقدم که پدر ارمغان ذبیحی مقدم و ساکن مشهد است، همزمان در روز شنبه ۲ مهرماه در مشهد بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد منتقل شد.

تاکنون از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید