خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات سراسری؛ سه شهروند از جمله یک خبرنگار بازداشت شدند

اعتراضات سراسری؛ سه شهروند از جمله یک خبرنگار بازداشت شدند

خبرگزاری هرانا – امروز پنجشنبه ۷ مهرماه، الهه محمدی خبرنگار روزنامه هم میهن، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. همچنین طی روزهای اخیر دو شهروند بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۷ مهرماه ۱۴۰۱، الهه محمدی خبرنگار بازداشت شد.

محمدعلی کامفیروزی وکیل خانم محمدی، در این خصوص در صفحه شخصی خود نوشت: “موکلم الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم میهن، امروز صبح بازداشت شد. پس از احضار تلفنی الهه محمدی، موکلم در راه مراجعه به محل، توسط مأموران اطلاعات بازداشت شد. الهه محمدی خبرنگاری است که به شهر سقز رفته و گزارش خاکسپاری مهسا امینی را تهیه کرده بود که در روزنامه هم میهن منتشر شد.”

همچنین حال وش اعلام کرد، روز چهارشنبه ۶ مهرماه، مبین بلوچ، شهروند ساکن چابهار  توسط نیروهای اطلاعات سپاه این شهر بازداشت شد. ماموران امنیتی پیشتر در یک تماس تلفنی خواستار توقف فعالیت های اجتماعی آقای بلوچ شده بودند.

همچنین سایت خبری مدارا از بازداشت یکی از فعالین توییتری به نام “امیر تنها” خبر داد. وی با اتهام اقدام به نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از اتهامات مطروحه و محل نگهداری این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

عتراضات شهریور ماه ۱۴۰۱ به مجموعه اعتراضات سراسری گفته می شود که از روز ۲۶ شهریورماه در پی جان باختن دختر ۲۲ ساله ای به نام مهسا (ژینا) امینی بر اثر عملکرد گشت پلیس امنیت اخلاقی در تهران آغاز شد و تا تاریخ اول مهرماه ۱۴۰۱ در دست کم ۸۵ شهر و ۱۸ دانشگاه از ۲۹ استان کشور گسترش یافت. این اعتراضات که کماکان ادامه دارد تاکنون به بازداشت صدها نفر و کشته و زخمی شدن دهها معترض از جمله کودکان منجر شده است.
رسانه های نزدیک به نهادهای امنیتی با متهم کردن متهمان به اعمال خشونت اعترافات اجباری تعدادی از بازداشت شدگان را منتشر کردند. همینطور حکومت ایران اینترنت را در سطح کشور در بخش خانگی و تلفن های همراه مختل کرد.

برای اطلاع بیشتر به گزارش جمع بندی اولیه خبرگزاری هرانا از مجموع وقایع هفت روز نخست اعتراضات مراجعه نمایید.

جهت مطالعه آخرین واکنش ها و شرح وقایع پیرامون اعتراضات، به این لینک مراجعه نمایید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید