خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  زندان اوین؛ تمدید قرار و تداوم بازداشت سعید مدنی

زندان اوین؛ تمدید قرار و تداوم بازداشت سعید مدنی

خبرگزاری هرانا – قرار بازداشت سعید مدنی، نویسنده، جامعه شناس و زندانی سیاسی سابق، برای چهارمین بار تمدید شد. آقای مدنی اواخر تیرماه از بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به بند عمومی این زندان منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از امتداد، قرار بازداشت سعید مدنی، نویسنده، جامعه شناس و زندانی سیاسی سابق، برای چهارمین بار تمدید شد.

در این گزارش به نقل از اعضای خانواده آقای مدنی آمده است: ” او پس از ۶۰ روز بازجویی فشرده، یک ماه پیش به بند ۴ زندان اوین منتقل شد. طی یک ماه گذشته علیرغم برگزاری جلسه بازپرسی تصمیمی دربارۀ وضعیت آقای مدنی گرفته نشده است. همچنین به خانواده او اعلام شده علت این امر تعلل در ارسال گردش کار بوده است. خانوادۀ آقای مدنی در طول ۹۰ روز گذشته بارها به شعبۀ ۲ بازپرسی دادسرای اوین مراجعه کرده و خواستار تودیع قرار وثیقه جهت آزادی وی شده اند.”

اتهامات مطروحه علیه این شهروند «اجتماع و تبانی» و «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده است.

پیشتر نیز مصطفی نیلی وکیل آقای مدنی با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود، از انتقال سعید مدنی از بند ۲۰۹ زندان اوین به بند عمومی این زندان خبر داده بود.

مصطفی نیلی پیش از این از تفهیم اتهام آقای مدنی،خبر داده بود. آقای نیلی پیشتر نیز گفته بود که “آقای مدنی پس از بازداشت حتی هنوز به دادسرا نرسیده بود که خبر بازداشتش با اتهامات واهی توسط یکی از خبرگزاری‌ها داخلی منتشر شد”.

در تاریخ ۲۸ خردادماه نیز یاسمن مدنی، فرزند آقای مدنی از انتقال پدرش از سلول انفرادی بند ۲۰۹ به سلولی عمومی در این بند و همچنین از عدم دسترسی وکیل به پرونده پدرش و روند بازپرسی دادسرای اوین خبر داده بود.

روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت امسال، سعید مدنی، نویسنده، جامعه شناس و زندانی سیاسی سابق، بازداشت شد. خبرگزاری مهر، وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی “ارتباط مشکوک خارجی و اقدامات ضدامنیتی” را از دلایل بازداشت او عنوان کرده است. گفتنی است، سعید مدنی، جامعه شناس، نویسنده و زندانی سیاسی سابق تاکنون پژوهش‌هایی در زمینه مسایل اجتماعی ایران از جمله فقر و نابرابری، اعتیاد، کودک آزاری، خشونت علیه زنان، تن فروشی، رفاه اجتماعی و امثال آن را در زمینه اجتماعی منتشر کرده است. وی در سال‌های ۱۳۷۳، ۱۳۷۹، ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ سابقه بازداشت و محکومیت دارد.

همچنین در تاریخ ۷ دیماه ۱۴۰۰، گذرنامه آقای مدنی در فرودگاه ضبط شده و از خروج وی از کشور جلوگیری شد. گفته می‌شود که آقای مدنی برای فرصت مطالعاتی یک ساله در دانشگاه ییل عازم ایالات متحده آمریکا بوده است. این جامعه شناس ۲ روز قبل از پرواز حدود ۴ ساعت در ساختمانی متعلق به وزارت اطلاعات مورد بازجویی قرار گرفته و به او گفته بودند ممانعتی برای خروجش از کشور وجود ندارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید