خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, زندانیان  >  پس از تحمل ۱۳ ماه حبس؛ نقض بخشی از حکم حبس اکبر نعیمی در دیوان عالی کشور

پس از تحمل ۱۳ ماه حبس؛ نقض بخشی از حکم حبس اکبر نعیمی در دیوان عالی کشور

خبرگزاری هرانا – دیوان عالی کشور ۹ سال حبس از حکم صادره علیه اکبر نعیمی، فعال ترک (آذربایجانی) را نقض و پرونده وی را جهت رسیدگی مجدد به شعبه هم عرض ارجاع داد. وی از تیرماه سال گذشته در حال تحمل دوران محکومیت خود در زندان اوین است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بخشی از احکام صادره علیه اکبر نعیمی، فعال ترک (آذربایجانی) توسط دیوان عالی کشور نقض شد.

شعبه ۹ دیوان عالی کشور پس از بررسی درخواست اعاده دادرسی آقای نعیمی با وکالت سیدمحمدرضا فقیهی و زهرا مینویی، حکم صادره علیه این شهروند را از بابت اتهام های “عضویت در گروه غیرقانونی” و “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” را نقض و پرونده را جهت رسیدگی مجدد در شعبه هم عرض دادگاه تجدیدنظر استان تهران، به محاکم تجدید نظر ارسال کرد.

آقای نعیمی در تاریخ ۲ بهمن‌ماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود واقع در بخش تعمیرات هواپیمایی هما در تهران بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

این شهروند مدتی بعد توسط دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات “عضویت در گروه غیرقانونی” به ۵ سال حبس، به اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” به ۴ سال زندان و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی به نفع گروه‌های مخالف نظام جمهوری اسلامی” به ۸ ماه حبس، مجموعا  ۹ سال و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد. آقای نعیمی همچنین من باب مجازات تکمیلی به ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور، منع عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی و تهیه پژوهش نامه‌ای در نود صفحه با موضوع سیاست استعماری تفرقه افکنی به وسیله ترویج قومیت‌گرایی و ضرورت عقلی و شرعی وحدت امت اسلامی به صورت دستنویس تالیف، (ملزم به ارائه مرجع در هر دو صفحه به کتب دارای مجوز از وزرات ارشاد “اسلام و ملیت و قومیت از دیدگاه امام – قومیت و قوم گرایی در ایران”) محکوم شد.

این حکم نهایتا توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال زندان برای وی قابل اجرا است.

وی روز دوشنبه ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰ توسط نیروهای امنیتی در تبریز بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت به زندان اوین منتقل شد.

اکبر نعیمی، ۳۹ ساله، اهل شهرستان خوی واقع در استان آذربایجان غربی است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید