خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اعدام  >  گزارش تکمیلی؛ افزایش شمار اعدام شدگان زندان اراک به چهار تن

گزارش تکمیلی؛ افزایش شمار اعدام شدگان زندان اراک به چهار تن

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز چهارشنبه ۱۹ مردادماه، حکم اعدام ۳ زندانی دیگر در زندان اراک به اجرا درآمده است. با احتساب این ۳ زندانی شمار زندانیان اعدام شده در روز چهارشنبه در این زندان به چهار تن میرسد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه روز چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱، سه زندانی دیگر نیز در اراک اعدام شدند.

هرانا روز گذشته از اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان اراک خبر داده بود. با احتساب این ۳ زندانی شمار زندانیان اعدام شده در روز چهارشنبه در این زندان به چهار تن رسیده است.

تاکنون هویت یکی از آنها “مهدی نورکرمی (قدمی)، ۳۷ ساله” توسط هرانا احراز شده است.

پیشتر یک منبع نزدیک به خانواده آقای نورکرمی به هرانا گفته بود: “مهدی نورکرمی در سال ۹۷ از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر بازداشت و سپس توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شد. آقای نورکرمی روز گذشته جهت اجرای حکم به یکی از سلول های انفرادی در زندان اراک منتقل شده بود.” به گفته این منبع، او در سنین پایین درگیر اعتیاد شده بود و پس از ترک اعتیاد به دلیل نیاز مالی، اقدام به جابه جایی مواد مخدر میکرد.

اعدام این چهار زندانی بدون اطلاع قبلی به خانواده و ملاقات آخر صورت گرفته است.

تا لحظه تنظیم این گزارش اعدام این زندانی، از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید