خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  احمدرضا حائری با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد

احمدرضا حائری با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد

خبرگزاری هرانا ـ احمدرضا حائری، زندانی سیاسی سابق، با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد. وی در تاریخ ۶ تیرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، احمدرضا حائری، زندانی سیاسی سابق از زندان اوین آزاد شد.

رامین صفرنیا وکیل مدافع آقای حائری با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام این خبر نوشت: “موکلم آقای احمدرضا حائری با قرار وثیقه یک‌میلیارد تومان از زندان اوین آزاد شد.”

این زندانی سیاسی سابق روز دوشنبه ۲۰ تیرماه ۱۴۰۱، پس از اخذ آخرین دفاع در شعبه سوم بازپرسی دادسرای اوین، به بند عمومی زندان اوین منتقل شد.

رامین صفرنیا، وکیل مدافع این شهروند در این خصوص گفته بود: طی جلسه ای در روز دوشنبه ۲۰ تیرماه، در شعبه ۳ دادسرای اوین، احمدرضا حائری پس از بازجویی توسط ضابطین به بازپرسی شعبه سوم دادسرای امنیت منتقل و آخرین دفاع نیز از ایشان اخذ شد. اتهامات مطروحه علیه موکلم «تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» عنوان شد.

لازم به ذکر است احمدرضا حائزی در زمان بازداشت از حق دسترسی به وکیل و ملاقات با خانواده محروم بوده است.

همچنین پیشتر یک منبع مطلع به هرانا گفته بود: «به نظر میرسد بازداشت و گشایش پرونده علیه احمدرضا حائری مرتبط با بیانیه ای است که وی به همراه چند فعال مدنی خطاب به آلنا دوهان نوشته بودند.»

چندی قبل احمدرضا حائری، به همراه گیتی پورفاضل، کیوان صمیمی، صدرا عبداللهی و جعفر عظیم‌زاده در نامه‌ای به گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور مربوط به “تحریم‌های قهری و یک‌جانبه”، از او خواستند با فعالان مستقل در ایران دیدار کند و نظرات آن‌ها را درباره شرایط کشور جویا شود.

پیشتر نیز یک منبع مطلع به هرانا گفته بود: «پرونده ای در شعبه ۳ بازپرسی دادسرای اوین که ضابط آن سازمان اطلاعات سپاه است برای وی گشوده شده؛ با استناد به این موضوع میتوان گفت احتمالا آقای حائری هم اکنون در بازداشتگاه اطلاعات سپاه، موسوم به بند دو-الف زندان اوین بسر می برد.» احمدرضا حائری روز دوشنبه ۶ تیرماه، در پی دستور شعبه سه بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ اوین، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

هرانا پیشتر در اواسط خردادماه امسال طی گزارشی از تفتیش منزل آقای حائری توسط ماموران اطلاعات سپاه خبر داده بود. در جریان این تفتیش ماموران برخی از لوازم شخصی وی را ضبط کرده و به او اعلام کردند که پس از پایان تعطیلات خود را به دادسرای اوین معرفی کند.

این زندانی سیاسی سابق در آبان ماه و آذرماه سال گذشته نیز با شکایت اداره کل زندان‌های استان تهران به دادسرای جرائم رایانه‌ای این استان احضار شده بود.

احمدرضا حائری زندانی سیاسی سابق یک ماه پس از واقعه “پنجشنبه سیاه اوین” بازداشت و مدتی بعد توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران ریاست قاضی صلواتی محاکمه و به ۴۲ ماه حبس تعزیری محکوم شد. علیرغم تایید اولیه احکام صادره در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر به ریاست قاضی زرگر، با اعتراض وکیل مدافع، حکم صادره نقض و پرونده به شعبه هم عرض ارسال شد. آقای حائری توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی بابایی به ۶ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. وی در تاریخ ۴ مردادماه ۹۹، پس از حضور در دادسرای اوین به پلیس امنیت منتقل و در آنجا پس از اجرای حکم ۷۴ ضربه شلاق، جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان تهران بزرگ منتقل شد. احمدرضا حائری نهایتا در تاریخ ۱۷ مهرماه ۹۹ به صورت مشروط از زندان تهران بزرگ آزاد شده بود.

پنج‌شنبه سیاه اوین به روز ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ اشاره دارد که گارد ویژه به بهانه بازرسی بند ۳۵۰ زندان اوین با هجوم به زندانیان سیاسی، آنان را مورد ضرب و شتم قرار داد و موجب زخمی شدن، انتقال به انفرادی و تبعید و پرونده سازی برای تعداد زیادی از زندانیان شد. در پی این رویداد، خانواده های زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین، تجمعاتی را در مقابل مجلس شورای اسلامی، دادستانی کل کشور و دفتر ریاست جمهوری در خیابان پاستور برگزار کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید