خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  رد درخواست اعاده دادرسی انوشاوان آودیان و عباس سوری در دیوان عالی کشور

رد درخواست اعاده دادرسی انوشاوان آودیان و عباس سوری در دیوان عالی کشور

خبرگزاری هرانا – امروز سه شنبه ۱۱ مرداد، شعبه ۲۶ دیوان عالی کشور، درخواست اعاده دادرسی انوشاوان آودیان و عباس سوری، شهروندان مسیحی را رد کرد. آقای آودیان در دادگاه بدوی به تحمل ۱۰ سال حبس، پرداخت جزای نقدی و محرومیت از حقوق اجتماعی و همچنین عباس سوری به پرداخت ۵۰ میلیون تومان جزای نقدی و محرومیت های اجتماعی محکوم شده بودند. این احکام در مرحله تجدیدنظر عینا تایید شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، درخواست اعاده دادرسی انوشاوان آودیان و عباس سوری توسط دیوان عالی کشور رد شد.

ایمان سلیمانی، وکیل مدافع این شهروندان، در این خصوص به هرانا گفت: «طی روز جاری، شعبه ۲۶ دیوان عالی کشور، رد اعاده دادرسی انوشاوان آودیان و عباس سوری را به من ابلاغ کرد. اعاده دادرسی این شهروندان با استدلالات نادرست و در کمال بی توجهی به دفاعیات متهمین در جلسات دادگاه، توسط شعبه مذکور رد شده است.»

در خردادماه امسال، محکومیت انوشاوان آودیان و عباس سوری به همراه یک نوکیش مسیحی دیگر به نام مریم محمدی توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد. بر این اساس، آقای آودیان به تحمل ۱۰ سال حبس و محرومیت از حقوق اجتماعی به مدت ۱۰ سال و همچنین پرداخت جزای نقدی محکوم شد. همچنین آقای سوری و خانم محمدی نیز به مدت ۱۰ سال محرومیت از حقوق اجتماعی و پرداخت جزای نقدی درجه ۵ در حق صندوق دولت به ارزش ۵۰ میلیون تومان، منع عضویت در گروه ها و دستجات سیاسی، منع خروج از کشور و ثبت حضور به صورت فصلی در دفتر نظارت و پیگیری ضابطین پرونده و منع اقامت در استان تهران و استان های همجوار آن به مدت ۲ سال محکوم شدند.

اتهام مطروحه علیه این شهروندان “تشکیل و اداره جمعیت تحت عنوان کلیسای خانگی مسیحیت تبشیری صهیونیستی با هدف برهم زدن امنیت کشور” و “نگهداری تجهیزات دریافت از ماهواره” عنوان شده است.

پیشتر جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این نوکیشان مسیحی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری برگزار شده بود.

پیشتر آقای سلیمانی در این خصوص به هرانا گفته بود: “این حکم در حالی صادر شده که هیچگونه توجهی به دفاعیات صورت نگرفته و نادیده انگاشته شده است. با نگاهی به رای صادره متوجه خواهیم شد آنچه در گردش کار ضابطین آمده عیناً به عنوان رای صادر شده است.”

پیش از این کیفرخواست انوشاوان آودیان و عباس سوری توسط شعبه ۳ بازپرسی دادسرای امنیت اوین صادر شده بود.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید