خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  ممنوعیت واردات و استفاده از مشروبات الکلی؛ قبضه بازار با نمونه های تقلبی

ممنوعیت واردات و استفاده از مشروبات الکلی؛ قبضه بازار با نمونه های تقلبی

خبرگزاری هرانا – مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی تقلبی در ایران، سالیانه هزاران شهروند را راهی مراکز درمانی کرده و بر اساس اعلام پزشکی قانونی، بطور میانگین جان ۱۰۰ الی ۱۲۰ تن از آنها را می گیرد. بسیاری از کارشناسان، ممنوعیت ورود مشروبات الکلی به کشور، فروش و استفاده از آن را عامل اصلی افزایش تولید مشروبات تقلبی، تلفات و عوارض ناشی از آن می دانند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی تقلبی در ایران، سالیانه هزاران شهروند را راهی مراکز درمانی می‌کند.

بر اساس اعلام پزشکی قانونی، هر ساله حدود ۱۰۰ الی ۱۲۰ مراجعه کننده به دلیل مسمومیت های الکلی جان خود را از دست میدهند. همچنین شمار قابل توجهی از این افراد نیز به عوارض جبران ناپذیری از قبیل از دست دادن قوای بینایی، ابتلا به بیماری های اعصاب و روان، بیماری های کلیوی، مشکلات رودوی، دردهای مزمن و … مبتلا می شوند. بسیاری از کارشناسان، ممنوعیت فروش و استفاده از مشروبات الکلی در ایران را عامل اصلی بروز این رویدادها و افزایش مشروبات تقلبی و سمی می دانند.

بنابر گزارشات پزشکی قانونی، آمار تلفات ناشی از نوشیدن مشروبات تقلبی، در برخی از سالها رشد چشمگیری داشته است؛ چنانچه که در بازه زمانی اسفند ۹۸ تا ۱۹ فروردین ۹۹ بیش از ۳ هزار نفر دچار مسمومیت الکلی شده و از این میان ۷۲۸ نفر جان خود را از دست دادند. همچنین در بازه زمانی یکماهه ۱۵ شهریورماه تا ۱۵ مهرماه سال ۱۳۹۷، حدود ۹۷۰ نفر از شهروندان دچار مسمومیت الکلی شدند که از این میان ۹۶ نفر جان خود را از دست دادند.

به گفته تقی رستموند، رئیس سابق سازمان امور اجتماعی کشور بین ۹ تا ۱۰ درصد از افراد ۱۵ تا ۶۴ ساله که بیش از ۵ میلیون نفر از جمعیت ایران را شامل می‌شوند، الکل مصرف می‌کنند، اگر چه به گفته مقامات پزشکی قانونی سن مسموم شدگان الکلی در ایران بین ۱۴ تا ۷۴ سال است.

یک متخصص تغذیه که نامش نزد هرانا محفوظ است، در تماس با ما به بررسی دلایل مرگ بار بودن مشروبات تقلبی پرداخته است. به گفته وی «در بسیاری از مواقع عمده ترین مشکل مشروبات تقلبی وجود ماده سمی متانول در آن‌ هاست. در برند های معتبر و نوشیدنی‌های اورجینال متانول موجود در مشروب تصفیه می‌شود و یا فرایند تولید آنها به گونه ای است که این ماده در نوشیدنی تشکیل نمی شود؛ اما در مورد مشروبات الکلی تقلبی به دلیل عدم برخورداری از تجهیزات لازم توسط تولیدکنندگان و یا بی تفاوتی آنها نسبت به صدها عارضه ای که برای مصرف کنندگان این مشروبات در پی دارد، فرآیند مذکور صورت نمیگیرد و نهایتا این مشروبات مسموم، در بطری هایی مشابه با نمونه های اورجینال بصورت قاچاق و زیرزمینی در بازار عرضه می شوند.»

وی در این خصوص می افزاید: «تولیدکنندگان مشروبات الکلی فیک، تماما نسبت به روش های تفکیک سازی مشروب اصلی از تقلبی که توسط مصرف کنندگان آن کشف می شود، آگاه بوده و دائما در حال بروز کردن ترفندهایشان در خصوص نحوه پلمب، بسته بندی و بالابردن کیفیت شبیه سازی محصولات خود هستند. در مواردی ارتقاع کیفیت شبیه سازی این محصولات، منجر به تشکیل و یا تزریق ماده های سمی تر در نوشیدنی می شود. به عنوان مثال در گذشته مصرف کنندگان از آغشته کردن مقداری پنبه به مشروب خریداری شده و سوزاندن و ملاک قرار دادن رنگ شعله آتش آن، میتوانستند از تقلبی نبودن نوشیدنی خود کسب اطمینان کنند؛ بر این اساس، پنبه ی آغشته شده به نوع اورجینال مشروب، در مرکز آبی و در کناره و انتهای شعله، بصورت زرد رنگ می سوخت، در حالی که شعله پنبه ی آغشته به مشروب تقلبی کوتاه تر از شعله ی نمونه اورجینال بوده و به رنگ نارنجی می سوخت. زمانی که تولیدکنندگان متوجه این امر شدند، اقدام به تزریق مادی در محصولات خود کردند که محصول تقلبی با وجود داشتن ماده متانول، قابلیت سوختن با شعله آبی را داشته باشد؛ ماده ای که خود نیز سمی بوده و عوارض جبران ناپذیری را برای مصرف کنندگان آن در پی دارد.»

همچنین کاویان، شهروندی از تهران که در عرصه فروش مشروبات الکلی اشتغال دارد، در تماس با خبرنگار هرانا گفت: «به جرات میتوانم بگوییم که »«بیش از ۹۹%” از مشروبات الکلی موجود در داخل ایران تقلبی اند و مصرف کننده باید بسیار خوش شانس باشد که بعد از مدت ها یک بطری مشروب اورجینال و تقطیر و تصفیه شده به روش درست را خریداری کند. مگر آنکه در شرایطی بخصوص، مشروب خود را با پرداخت چند برابر قیمت اصلی آن، تهیه بکنند. در حالت عادی، قیمت بطری های مشروب هیچ رابطه ای با اصل و فرع بودن محصول ندارد، چراکه فروشندگان، محصولات تقلبی خود را نیز به همان قیمت محصولات اصلی و یا بعضا بیشتر از آن به فروش میرسانند؛ همانطور که مشخص است، این اقدام برای فاش نشدن ماهیت مشروب تقلبی در بدو خرید صورت می گیرد.»

او می افزاید: «دسته عمده ای از مشروبات تقلبی به صورت شیشه ای و غالبا در حجم های ۱ لیتری تولید می شوند. تقریبا تمامی جزئیات مندرج بر روی شیشه مشروب اصلی، در نمونه های تقلبی نیز اجرا می شود که تشخیص این دو را از یکدیگر برای مصرف کنندگان این نوشیدنی در ایران بسیار سخت کرده است.»

وی در ادامه راهکاری که برای تشخیص نسبی نمونه های تقلبی از اصل که در قالب بطری های شیشه ای تولید می شوند را ارائه میدهد تا شهروندان در صورت استفاده از این نوشیدنی، امکان جلوگیری از خطرات احتمالی ناشی از مسمومیت الکلی را تا حدودی داشته باشند.

به گفته کاویان؛ «بهترین راه برای تشخیص این دو از یکدیگر، چک کردن میزان کیفیت به کار برده شده بر روی لیبل های برچسب بطری و یا خود بطری است. در نمونه های اصلی، بارکد، لوگوی کارخانه، بعضا نوشته ها و دیگر جزئیات به صورت برجسته مندرج شده و با دست کشیدن بر روی آن ها، زبری و یا به اصطلاح “سه بعدی” بودن این لیبل ها احساس میشود، در حالی که در مشروبات تقلبی به این شکل نیست؛ آن هم به این دلیل است که این مشروبات در مکانهایی تولید و میشود که در قیاس با کارخانه تولید کننده اصلی، تجهیزات کافی را دارا نیستند.»

وی ادامه داد: «با این حال، همانطور که شهروندان از متدهای تشخیص مشروب تقلبی از اصلی آگاه می شوند، تولیدکنندگان آن نیز بر این قضایا کاملا واقف هستند، لذا با در نظر گرفتن و اعمال هر گونه روشی، باز هم نمیتوان به اصل بودن مشروب خریداری شده اعتماد کامل را داشت.»

کاویان افزود: «طی تمامی سالهایی که من در این عرصه فعالیت داشته ام، هر زمان که حکومت و دستگاه های ذی ربط حساسیت بیشتری نسبت به فروش و استفاده از مشروبات الکلی به خرج دادند، به همان میزان فروش مشروبات تقلبی و در نتیجه آن تلفات و عوارض ناشی از مسمومیت الکلی شهروندان افزایش پیدا کرد. در راستای همین حساسیت ها، برخی از مصرف کنندگان که دوز مصرفی بالاتری دارند، اقدام به تهیه مشروب دست ساز کرده اند که در بسیاری از موارد این اقدام بدلیل عدم تسلط و اطلاعات کافی عوارض بدتری را برای آنها در پی داشته است؛ به عنوان مثال در تهیه و تقطیر کشمش‌ آفتابی بی‌ دانه یا مویز که محصول آن عرق مویز یا به اصطلاح عامیانه “عرق سگی” است، اگر تنها یک یا چند تا از چوب هایی که در قسمت فوقانی به کشمش وصل است همراه با محصول وارد فرایند تقطیر شود، در مشروب تهیه شده به مقادیر زیادی الکل سمی تولید می شود و در بسیاری از مواقع از ناحیه چشم به مصرف کنندگان آن آسیب وارد کرده است. لذا در صورت تمایل شهروندان به استفاده از مشروبات تقطیری دستساز، توصیه میکنم که محصول مورد نظر خود برای انجام فرآیند تقطیر گیری را به گونه ای انتخاب کنند که در صورت عدم رعایت تمامی دستورالعمل های لازمه، تنها از کیفیت محصول آنها کاسته شود، نه آنکه در واکنشات شیمیایی محصول، فعل و انفعالات مرگ باری رخ دهد.»

در همین راستا نغمه، شهروندی که خود را یکی از “قربانیان ممنوعیت مشروبات الکلی در ایران” معرفی میکند، در تماس با هرانا اظهار داشت: «سال ۹۷ به یکباره حکومت حساسیتهای خود را نسبت به ممنوعیت مصرف و فروش مشروبات الکلی بیش از پیش افزایش داد. روز عاشورا مادامی که در سمت شاگرد ماشین دوستم که به کار تهیه و فروش مشروبات دستساز مشغول بود نشسته بودم، تحت تعقیب نیروهای پلیس قرار گرفتیم. او که میدانست در صورت دستگیر شدن باید مجازات های سنگینی را متحمل شود، به ایست ماموران اعتنایی نکرد و فرار را ترجیح داد. در یک جاده فرعی که منتهی به یک مسیر روستایی در محور سنندج-مریوان بود، ماموران اقدام به تیراندازی به سمت لاستیک ماشین کردند و ما به یکباره به قعر دره ای که در جوار جاده بود سقوط کردیم. سرانجام پس از دستگیری م.د، وی متجمل جریمه سنگین، شلاق و حبس تعزیری شد و من نیز در جریان سقوط از دره، از ناحیه دست راست برای همیشه دچار معلولیت شدم.»

همچنین ارکان، شهروند اهل تهران، ۴۰ ساله و پدر دو فرزند است که حدودا ۶ سال پیش بر اثر خوردن مشروبات تقلبی، ۸/۱۰ از بینایی خود را از دست داده است. ارکان در تماس با هرانا گفت: «حکومت ایران چه در مراجع قضایی و چه در هنگام دستگیری متهمان مربوط به جرائم الکلی، به شکل بی رحمانه ای با آنها برخورد میکند. من به مصرف الکل اعتیاد داشتم و در مقابل همیشه بابت تهیه آن از برخورد های خشونت آمیز ماموران هراس داشتم. تا زمانی که متوجه شدم یکی از جوانان محل به تازگی کار تهیه و توزیع مشروب دستساز را شروع کرده است و وظیفه تحویل آن را تا درب منزل مشتری نیز متقبل می شود. با خودم گفتم که چه چیزی از این بهتر میتواند اتفاق بیفتد مادامی که بدون ترس از ماموران و در معرض برخورد های آنها قرار گرفتن میتوانم الکل مصرفی خود را تهیه کنم؟ اینگونه بود که اولین و آخرین سفارش خود را از طریق تماس تلفنی و ارائه نام معرف از وی طلب کردم. چیزی از آن شب را خوب به یاد نمیارم، فقط میدانم بعد از اینکه چند پیک از مشروب دست ساز را سر کشیدم، از حال رفتم و نصف شب در بیمارستان بهوش آمدم. دو روز بعد دکترها از بازگشت بینایی من قطع امید کردن و اکنون بعد از گذشت ۶ سال از این ماجرا، تنها قادر به دیدن نور و تصاویری بسیار ناشفاف هستم و حسرت دیدن جزئیات صورت فرزندانم که با خون جگر بزرگشان کردم را در زیر سایه سیاست های نادرست حکومت ایران، با خود به خاک میبرم.»

طی روزهای گذشته، حبیب حی بر، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه امسال از ۲۳ خردادماه تاکنون ۸۴ شهروند بر اثر مصرف الکل تقلبی دچار مسمومیت شده و در بیمارستان‌های خوزستان بستری شده‌اند، عنوان کرد: دو نفر در پی این مسمومیت جان باخته‌ و هفت تن دیگر نیز دچار عوارض بینایی شده اند.

کمی پیشتر از آن نیز، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی با اشاره به آمار مسموم شدگان مشروبات الکلی در اراک گفته بود: ۱۵ نفر با علائم مسمومیت شدید الکلی به بیمارستان “ولیعصر” اراک مراجعه کردند که یک نفر جانباخت و حال سه نفر از بیماران وخیم اعلام شده است. محمد جمالیان دلیل بروز این مسمومیت ها را وجود متانول (الکل صنعتی) در مشروبات خریداری شده توسط شهروندان عنوان کرد.

بعلاوه در بهار امسال سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به آمار  مسموم شدگان مشروبات الکلی در بندر عباس اظهار داشت که طی یازه زمانی چند روزه، در پی مسمومیت شدید الکل، ۱۰ شهروند جان خود را از دست داده اند. فاطمه نوروزیان در این خصوص گفته بود که مجموعا ۷۵ نفر بر اثر مسمومیت الکلی به بیمارستان مراجعه کردند؛ ۴۵ نفر دیالیز شدند و حال ۴ نفر از مسموم شدگان دیگر نیز وخیم بوده و به دستگاه ونتیلاتور متصل هستند.

سومصرف مشروبات الکلی اعتیاد آور بوده و سالیانه منجر به مرگ هزاران نفر در سراسر دنیا می شود. با این وجود آنچه که در این گزارش مورد توجه قرار گرفته، تعدی محصولات تقلبی و مرگ آور از انواع مشروبات الکلی در ایران و به خطر افتادن جان شهروندان است؛ رویدادی که حکومت در افزایش و یا کاهش آن نقش بسزایی دارد و موظف است که با اتخاذ تدابیر و سیاست های مناسب، از گرویدن شهروندان به استفاده از مشروبات تقلبی و سمی بکاهد، تصمیمی که تاکنون گرفته نشده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید