خبرگزاری هرانا

    خانه  > اصناف, اندیشه و بیان  >  تداوم بازداشت و بلاتکلیفی اسکندر لطفی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی اسکندر لطفی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه

خبرگزاری هرانا – اسکندر لطفی، عضو بازداشتی هیات مدیره انجمن صنفی معلمان مریوان، علیرغم گذشت ۵۵ روز از زمان دستگیری، کماکان در بازداشتگاه اطلاعات سپاه، موسوم به بند دو-الف زندان اوین در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، اسکندر لطفی، عضو بازداشتی هیات مدیره انجمن صنفی معلمان مریوان، با گذشت ۵۵ روز از زمان دستگیری، کماکان در بازداشتگاه بند دو-الف زندان اوین بسر می برد.

بر اساس این گزارش، صبح روز پنجشنبە ۲۶ خرداد ماه، خانواده آقای اسکندری برای اولین بار توانستند با وی ملاقات کابینی داشته باشند. این ملاقات درحالی صورت گرفت که ماموران امنیتی این فعال صنفی معلمان و خانواده‌اش را وادار به مکالمه به زبان فارسی کرده بودند. اسکندر لطفی بە خانوادەاش اعلام کرده که تاکنون تفهیم اتهام نشده است.

وی در گفتگو با خانواده خود محور اصلی بازجویی ها را مرتبط با دو معلم فرانسوی بازداشتی عنوان کرده است.

اسکندر لطفی به همراه تنی دیگر از فعالان صنفی به نام مسعود نیکخواه در تاریخ ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و از لحظه بازداشت اعتصاب غذا کردند. مسعود نیکخواه در تاریخ ۲۱ اردیبهشت امسال با تودیع قرار کفالت از زندان مریوان آزاد و یک روز بعد مجددا بازداشت شد. آقای لطفی نیز چند روز بعد به اعتصاب غذای خود پایان داد.

اسکندر لطفی مجددا در تاریخ ۹ خردادماه ۱۴۰۱، در اعتراض به تداوم بازداشت خود و تحت فشار قرار دادن وی برای اخذ اعترافات اجباری دست به اعتصاب غذا زد. وی در اواسط همان ماه در یک تماس تلفنی با خانواده خود، از پایان اعتصاب غذای خود  اطلاع داد.

هرانا در تاریخ ۱۹ خردادماه امسال طی گزارشی از ارجاع پرونده اسکندر لطفی به دادسرای اوین خبر داده بود.

آقای لطفی پیشتر طی تماسی که در تاریخ ۱۶ خردادماه با خانواده داشت عنوان کرده بود: “روز پنج شنبه ۱۲ خرداد به او گفته شده سه روز دیگر از زندان سنندج به مریوان منتقل خواهد شد و پس از طی تشریفات قضایی و وثیقه گذاری آزاد می شود. در حالی که این وعده تا کنون به مرحله عمل در نیامده است.”

پیشتر تلویزیون دولتی ایران با انتشار گزارشی بازداشت دو تبعه فرانسوی را به تجمعات اعتراضی اخیر معلمان در کشور نسبت داده و اسکندر لطفی، مسعود نیکخواه، شعبان محمدی و رسول بداغی، از فعالین صنفی معلمان را با این دو نفر مرتبط دانسته بود. گزارشی که با واکنش فعالین صنفی معلمان و انتشار چندین بیانیه از سوی آنان در محکومیت این اقدام مواجه شد.

اسکندر لطفی، فعال صنفی معلمان و بازرس شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان پیشتر نیز به واسطه فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید