خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  معضل اشتغال؛ مجازات نانوشته برای علی سلیمانی پس از آزادی

معضل اشتغال؛ مجازات نانوشته برای علی سلیمانی پس از آزادی

خبرگزاری هرانا – علی سلیمانی، زندانی سیاسی سابق و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان‌ ۹۸ به دلیل آنچه که در سایت اسنپ، “تأیید نشدن صلاحیت توسط ناجا ” درج شده است، از اشتغال در سایت مذکور محروم شد. آقای سلیمانی که هم اکنون که با مشکلات معیشتی مواجه است، به دلیل آنچه که “سوء پیشینه” عنوان شده موفق به استخدام در هیچ شرکتی نشده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علی سلیمانی، از بازداشت شدگان اعتراضات آبان‌ ۹۸، از اشتغال در سایت مذکور محروم شده است.

دلیل محرومیت از اشتغال آقای سلیمانی در سایت اسنپ، “تأیید نشدن صلاحیت توسط ناجا” درج شده است.

این زندانی سیاسی سابق به هرانا گفت: “به دلیل آنچه که «سوء پیشینه» عنوان شده موفق به استخدام در هیچ شرکتی نشده ام. پس از آن وام ۵۰ میلیون تومانی گرفتم و یک دستگاه خودرو پراید خریداری کردم. بلکه بتوانم با کار در اسنپ مخارج خانواده ام را تامین کنم. این امر نیز میسر نشد و روز دوشنبه ۳۰ خردادماه، اسنپ حساب بنده را مسدود کرد.”

علی سلیمانی با اشاره به اینکه با توجه به این معضلات قادر به تامین مخارج خانواده اش نیست، ادامه داد: “من پدر یک دختر ده ساله و یک پسر یک سال و ۶ ماهه هستم. بدون داشتن شغل چگونه هزینه زندگی ام را فراهم کنم. قسط و کرایه خانه ام عقب افتاده و شرمنده همسر و فرزندانم هستم.”

در بیشتر مواقع زندانیان سیاسی پس از آزادی با معضلات متعددی در جامعه از جمله اشتغال مواجه هستند. این افراد به دلیل آنچه که سوء پیشینه خوانده شده، قادر به یافتن شغل نمیشوند.

آقای سلیمانی در تاریخ ۲۶ آبان‌ماه ۹۸ در جریان اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به یک بازداشتگاه امنیتی در زندان اوین منتقل شد. وی مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومان به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

او توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهریار به صورت غیابی از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور” به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. پس از پذیرش درخواست واخواهی و برگزاری جلسه این حکم مجددا صادر و نهایتا توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد.

آقای سلیمانی سرانجام در تاریخ ۲۲ فروردین‌ماه ۱۴۰۰، جهت تحمل دوران محکومیت خود بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد. وی نهایتا در تاریخ ۲۳ مردادماه ۱۴۰۰، از زندان تهران بزرگ به مرخصی اعزام شد. وی از آذرماه ۱۴۰۰، با حکم شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران، باقی مانده مدت محکومیت خود را در خارج از زندان با پابند الکترونیکی سپری میکند.

لازم به اشاره است اعتراضات آبان ماه، به مجموعه اعتراضات سراسری گفته می شود که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ با اعلام افزایش بی سابقه قیمت بنزین در ده‌ها شهر ایران با حضور بی سابقه معترضین در خیابان‌ها آغاز شد و برای چند روز ادامه یافت. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی وقت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز، آمار بازداشتی های اعتراضات این اعتراضات را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد. بر اساس گزارشات نهادهای مدافع حقوق بشر صدها تن نیز در پی این اعتراضات خونین جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید