خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت بهنام موسیوند در زندان اوین

گزارشی از آخرین وضعیت بهنام موسیوند در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – بهنام موسیوند، فعال مدنی محبوس در زندان اوین علیرغم حال نامساعد جسمی از رسیدگی پزشکی محروم مانده است. این زندانی در تاریخ ۲۰ اردیبهشت‌ماه امسال علیرغم وعده‌ها و با وضعیت نامناسب پزشکی از بیمارستان طالقانی به زندان اوین بازگردانده شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنج‌شنبه ۱۲ خردادماه ۱۴۰۱، بهنام موسیوند، فعال مدنی محبوس در زندان اوین علیرغم حال نامساعد جسمی از رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده است.

یک منبع مطلع در خصوص آخرین وضعیت آقای موسیوند به هرانا گفت: «وضعیت دستگاه گوارش بهنام بعد از اعتصاب غذا مناسب نیست، مدام در این ناحیه درد دارد و این علاوه بر مشکلات کلیه و پروستاتش است که پزشک معالجش مدتی قبل تشخیص به ضرورت عمل جراحی داده بود. اما به گفته پزشک هزینه جراحی تحت پوشش بیمه درمانی زندانیان قرار نمیگیرد. یعنی نه بهنام را به مرخصی اعزام میکنند تا تحت نظر پزشک و معالجعه قرار گیرد و نه در زندان، خودشان درمانش میکنند. چرا که داروهای تجویز شده برای مشکلات پروستاتش بی اثر شده و پزشک هم از این موضوع مطلع است.»

بهنام موسیوند در تاریخ ۳۰ فروردین‌ماه در اعتراض به شرایط زندان دست به اعتصاب غذا زده و مدتی بعد به دلیل مخالفت با زدن دستبند به هنگام اعزام به بیمارستان، توسط ماموران زندان رجایی شهر مورد ضرب و شتم قرار گرفت. آقای موسیوند در تاریخ دوشنبه ۵ اردیبهشت‌ماه، از زندان رجایی شهر کرج به قرنطینه زندان اوین منتقل شد اما یک روز بعد در هشتمین روز اعتصاب غذا و در پی حال عمومی نامناسب از قرنطینه این زندان به بیمارستان طالقانی منتقل شد. وی نهایتا پس از ۱۶ روز به اعتصاب غذای خود در بیمارستان پایان داده و در تاریخ ۲۰ اردیبهشت‌ با وضعیت نامناسب پزشکی از بیمارستان طالقانی به زندان اوین بازگردانده شد.

هرانا آذرماه سال گذشته در گزارشی از تداوم درد این فعال مدنی در ناحیه کلیه و پروستات خبر داده بود. به گفته یک منبع مطلع این زندانی دچار تکرر ادرار شده و «برخی شب‌ها تا ۱۳ بار هم به دستشویی می‌رود.»

بهنام موسیوند در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۹۶ توسط ماموران اداره اطلاعات در منزل خود بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. آقای موسیوند در تاریخ ۲۸ اسفندماه ۹۶ با تودیع قرار از زندان آزاد شد.

بهنام موسیوند شهریورماه ۹۸ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” به ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در مرحله تجدیدنظر توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” برای وی قابل اجرا است. آقای موسیوند نهایتا در تاریخ ۲۵ خردادماه سال گذشته پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل دوره محکومیت خود به زندان اوین منتقل شد. وی در شهریورماه ۹۹ به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد.

بهنام موسیوند، متولد ۱۳۶۶ پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید