خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه 11 خرداد 1401, 18th of August 2022      آخرين بروز رسانی در ۱۴۰۱/۰۳/۱۱ ساعت ۱۷:۳۳:۱۹

    خانه  > اعدام  >  رهایی ۳ زندانی از اعدام در شهرهای مختلف

رهایی ۳ زندانی از اعدام در شهرهای مختلف

خبرگزاری هرانا – سه زندانی در شهرستان های جیرفت، کرج و اردکان که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام قتل توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شده بودند، با کسب رضایت از اولیای دم از مجازات اعدام رهایی یافتند. همچنین مدیرکل زندان های گلستان از رهایی ۴ زندانی از اعدام در این استان طی سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، یک زندانی ۲۳ ساله در جیرفت با گذشت اولیای دم از اعدام رهایی یافت.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان جیرفت استان کرمان گفت: زندانی مذکور در خرداد سال ۱۳۹۶ به دلیل اختلافات خانوادگی مرتکب قتل شده و در تیرماه همان سال دستگیر می‌شود و پس از چند سال امروز در حین اجرای حکم و با گذشت بدون قید و شرط اولیای دم، محکوم از اعدام رهایی یافت.

رهایی از اعدام یک زندانی در کرج

به گزارش رکنا، یک محکوم به اعدام با تلاش‌های دادستانی تهران و رضایت اولیای دم بعد از ۲۲ سال از زندان رجایی شهر آزاد شد.

براساس این گزارش، این متهم ناشنوا نهایتا در سال ۱۳۸۶ به اتهام مباشرت در قتل به اعدام محکوم و حکم وی نیز در شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور تایید شد.

پس از صدور حکم، اولیای دم از دادگاه درخواست حکم اعدام را داشتند اما توان پرداخت تفاضل دیه را نداشتند. به دلیل طولانی شدن روند پرونده، در راستای اعمال ماده ۴۲۹ قانون مجازات اسلامی اقدام شد که نهایتا دادگاه طی دفعات مختلف با تعیین مبلغ وثیقه (سه میلیارد ریال) حکم به آزادی محکوم علیه تا تعیین تکلیف اولیا دم کرد، اما به دلیل نداشتن توانایی مالی، امکان پرداخت وثیقه از سوی متهم نیز فراهم نشد.

با توجه به معطل ماندن پرونده، تلاشهای بسیاری جهت جلب رضایت اولیاء دم صورت صورت گرفت که اولیاء دم على رغم ارسال ابلاغیه های پیاپی حضور نیافتند و در نهایت اخیرا جمعی از خیرین با مطالعه پرونده مبلغ وجه الوثاقه را پرداخت کردند و محکوم علیه در تاریخ ۱۴۰۱/۰۱/۳۱ با صدور قرار قبولی وثیقه از زندان رجایی شهر پس از ۲۲ سال آزاد شد.

رهایی از اعدام یک زندانی در اردکان

به گزارش پایگاه خبری صدای اردکان، یک فقره پرونده قتل پس از ۵ سال با تلاش اعضای شعبه صلحی زندان شهرستان اردکان منجر به گذشت اولیای دم از اعدام شد.

عابدی رئیس زندان شهرستان اردکان اظهار کرد: در سال ۱۳۹۵ بر اثر نزاع در شهرستان اردکان یک مورد قتل اتفاق افتاد که پس از دستگیری قاتل و طی مراحل دادرسی نهایتا رای به اعدام قاتل صادر و مقرر بود حکم اجرا گردد.

وی افزود: نهایتا با پیگیری اعضای شورای صلحی زندان و مساعدت دادگستری شهرستان اردکان موفق شدند پرونده قتل مرحوم علی گلبیدی را پس از ۵ سال با گذشت اولیای دم مختومه کنند.

رهایی ۴ زندانی از اعدام در استان گلستان

به گزارش مهر، مدیرکل زندان های گلستان گفت: در سال جاری چهار پرونده قتل به همت اعضای شوراهای حل اختلاف استان منجر به رضایت اولیای دم و رهایی محکومان از اعدام شده اند.

وی افزود: شورای حل اختلاف زندان با کمک خیرین داوطلب موفق شدند رضایت ۱۱۰ شاکی زندانیان جرایم غیر عمد را جلب کنند و با وساطت‌های انجام شده ۴ محکوم به اعدام از چوبه‌دار رهایی یافتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید