خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  حادثه متروپل؛ تداوم تجمعات اعتراضی در تعدادی از شهرها

حادثه متروپل؛ تداوم تجمعات اعتراضی در تعدادی از شهرها

خبرگزاری هرانا – در پنجمین روز حادثه فروریختن برج متروپل در آبادان، امروز جمعه ۶ خرداد، شماری از شهروندان در برخی از شهرهای ایران از جمله آبادان، اهواز و شاهین شهر به خیابان‌ آمده و با سر دادن شعارهایی ضمن حمایت از مردم آبادان، دست به اعتراض زدند. این تجمعات در برخی موارد با حضور گسترده نیروی انتظامی به خشونت کشیده شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱، جمعی از شهروندان در برخی از شهرهای کشور به خیابان آمدند.

در تعدادی از شهرها از جمله آبادان، شاهین شهر و اهواز شهروندان با سردادن شعارهایی از جمله “دشمن ما همینجاست، دروغ میگن آمریکاست” و “سوریه رو رها کن، فکری به حال ما کن”، “توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه” از مردم آبادان حمایت کردند.

این تجمعات در برخی موارد با حضور گسترده نیروی انتظامی و یگان ویژه به خشونت کشیده شده است. برخی ویدئوها که به دست هرانا رسیده نشان میدهد ماموران دستکم به سوی معترضین در آبادان گاز اشکاور شلیک کرده و در شهرهای اهواز و شاهین شهر با شهروندان معترض برخورد میکنند.

همچنین بر اساس گزارشات رسیده به دست هرانا، در شماری از شهرها از جمله رامهرمز، یزد و باغ ملک نیز تجمعاتی به شکل عزاداری و روشن کردن شمع در حمایت از مردم آبادان و به یاد جانباختگان این حادثه برگزار شده است.

روز جاری فرماندار ویژه آبادان از افزایش جانباختگان حادثه ریزش ساختمان متروپل به ۲۶ نفر خبر داد.

هرچند دلیل فرو ریختن این ساختمان تاکنون به صورت رسمی اعلام نشده است؛ با این حال برخی کارشناسان، ‌علت وقوع این حادثه را نظارت‌های صوری مهندسان، فسادهای گسترده مالی و عدم پیگیری جدی تخلفات ساختمانی توسط شهرداری عنوان کرده‌اند.

در پی حادثه فروریختن برج متروپل در آبادان، طی روزهای گذشته نیز، مردم شماری از شهرها به خیابان‌ها آمدند.

“متروپل”، برجی ۱۰ طبقه در آبادان، ظهر روز دوشنبه دوم خرداد ۱۴۰۱ فروریخت. طی این حادثه ده ها تن از شهروندان کشته و زخمی شدند و جمعی دیگر در زیر آوار محبوس ماندند. مهندسان سازمان نظام مهندسی آبادان پیشتر هشدار داده بودند که ساخت این مجتمع بدلیل عدم رعایت نکات لازمه به افتتاح نخواهد رسید؛ با این حال ساخت نا موفق این بنا تا روز فرو ریختن آن و کشته و زخمی شدن شماری از شهروندان، ادامه پیدا کرد.

ویدیوی پیش رو حاصل گردآوری ۴۰ گزارش ویدیویی از تاریخ ۱ خرداد تا ۷ خرداد ۱۴۰۱ در همین رابطه است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید