خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  مرتضی حاجب مشهود کاری، نوکیش مسیحی در رشت بازداشت شد

مرتضی حاجب مشهود کاری، نوکیش مسیحی در رشت بازداشت شد

خبرگزاری هرانا – مرتضی حاجب مشهود کاری نوکیش مسیحی ساکن رشت روز سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، پس از مراجعه به دادسرای این شهر بازداشت و به زندان لاکان منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱، مرتضی حاجب مشهود کاری نوکیش مسیحی ساکن رشت بازداشت و به زندان لاکان رشت منتقل شد.

بازداشت آقای مشهود کاری پس از مراجعه وی به دادسرای رشت صورت گرفته است.

نیروهای امنیتی روز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه به دلیل نبودن مرتضی حاجب مشهود کاری در منزل موفق به بازداشت او نشده بودند. ایمان سلیمانی، وکیل مدافع این شهروند مسیحی پیشتر در این خصوص به هرانا گفت: «به صورت تلفنی به ایشان اعلام کرده بودند که در صورت عدم مراجعه به سازمان اطلاعات اطلاعات سپاه بازداشت خواهد شد. با مراجعه آقای حاجب مشهود کاری به دادسرا مشخص شد که پرونده جدیدی برای وی در شعبه ۴ بازپرسی گشوده شده است.»

مرتضی حاجب مشهود کاری فروردین ماه امسال توسط دادگاه انقلاب رشت از بابت اتهاماتی از جمله “تشکیل کلیسای خانگی، تبلیغ علیه نظام، ارتباط با عوامل تبشیری صهیونیستی و فرقه برانهامیست در خارج از کشور”، به ۵ سال و یک روز حبس و پرداخت ۱۸۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد. جلسه دادگاه تجدیدنظر وی در تاریخ ۲ خردادماه در شعبه ۱۸ دادگاه تجدیدنظر استان گیلان برگزار خواهد شد.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید