خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  تداوم بازداشت و بلاتکلیفی سعیده خضوعی، شهروند بهائی در تهران

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی سعیده خضوعی، شهروند بهائی در تهران

خبرگزاری هرانا – امروز دوشنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه سعیده خضوعی، شهروند بهائی ساکن تهران علیرغم گذشت ۲۱ روز از زمان دستگیری کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می‌برد. خانم خضوعی در تاریخ ۲۲ فروردین‌ماه پس از حضور در دادسرای اوین بازداشت شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، سعیده خضوعی، شهروند بهائی ساکن تهران علیرغم گذشت ۲۱ روز از زمان دستگیری کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می‌برد.

علیرغم پیگیری‌‌های مکرر خانواده، تا کنون از محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه خانم خضوعی اطلاعی در دست نیست و مسئولان دادسرای اوین از ارائه هرگونه اطلاعاتی در این خصوص خودداری می‌کنند.

ارسلان یزدانی، فرزند خانم خضوعی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود از تماس روز گذشته مادرش خبر داده است. به گفته او، خانم خضوعی در خصوص محل نگهداری خود اجازه توضیح نداشته است.

خانم خضوعی در تاریخ ۲۲ فروردین ماه، پس از حضور در دادسرای اوین بازداشت شد. این شهروند بهائی در روزهای نخستین سال جاری طی احضاریه ای به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای اوین احضار شده و پس از مراجعه به این شعبه، از وی خواسته شده بود روز شنبه مجددا در این شعبه حاضر شود.

سعیده خضوعی، مادر ارسلان یزدانی شهروند بهائی است که در تاریخ ۱۰ شهریورماه سال گذشته، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده و به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در زندان اوین منتقل شد. نیروهای امنیتی در زمان بازداشت این شهروند اقدام به تفتیش منزل و ضبط شماری از وسایل شخصی او کردند. وی نهایتا در تاریخ ۲۵ مهرماه ۱۴۰۰ با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

منزل سعیده خضوعی در تاریخ ۸ مهرماه ۱۴۰۰ توسط نیروهای امنیتی مورد بازرسی قرار گرفته و شماری از وسایل شخصی آنها از جمله لپ تاپ، تلفن همراه، وسایل الکترونیکی، عکس و مدارک آنها ضبط شد.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید