خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات صالح تامولى طرفى و عبدالله چلداوى برگزار شد

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات صالح تامولى طرفى و عبدالله چلداوى برگزار شد

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۲۵ بهمن ماه، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات صالح تامولى طرفى و عبدالله چلداوى، شهروندان اهل اهواز در شعبه دوم دادگاه انقلاب این شهر برگزار شد. این شهروندان پیشتر از بابت پرونده دیگری توسط دادگاه انقلاب اهواز مجموعا به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند که این حکم عینا به تایید دادگاه تجدیدنظر رسید.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۵  بهمن ۱۴۰۰، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات صالح تامولى طرفى و عبدالله چلداوى شهروندان اهل اهواز در دادگاه انقلاب این شهر برگزار شد.

طی این جلسه که در شعبه دوم دادگاه انقلاب اهواز برگزار شده است، این شهروندان از بابت اتهاماتی از جمله “بغی، اجتماع و تبانی علیه نظام و عضویت در گروه های مخالف نظام” محاکمه شده اند.

محمد سیاحى وکیل این شهروندان در حساب خود در شبکه های اجتماعی با اشاره به اینکه موکلین وی در این جلسه حضور پیدا نکردند عنوان کرد، قاضی پرونده در پاسخ به سوال او در خصوص مصادیق اتهامات انتسابی موکلینش گفته است “همان چیزی که در تحقیقات دادسرا آمده است!”

وی افزود: “ضمن رد تشکیل جلسه از طرف اینجانب، یک بار دیگر از قاضی درخواست نمودم نسبت به اصلاح و تغییر عنوان اتهام در بدو تشکیل مبادرت کنند که متاسفانه قاضی اصرار به تشکیل جلسه دادگاه بر اساس کیفرخواست صادره توسط دادسرای انقلاب اهواز نمود. نهایتا در اعتراض به رویه دادگاه در نحوه رسیدگی به این پرونده، از امضای صورتجلسه امتناع و جلسه دادگاه را ترک کردم.”

به گفته آقای سیاحى، این شهروندان به تازگی و به دنبال برگزاری جلسات دادگاه دیگر بازداشت شدگان از انتساب اتهام بغی در پرونده خود با خبر شده اند و پیش از آن بازپرس پرونده طی یک جلسه کوتاه آن ها را به “اجتماع و تبانی علیه نظام” و ” عضویت در گروه های مخالف نظام” متهم کرده بود.

کریم دحیمی، فعال سیاسی و مدافع حقوق بشر که در حوزه جامعه عرب‌های ایران فعال است، در این خصوص به هرانا گفت: «این شهروندان در هنگام بازجویى با پرونده سازى و استناد به اعترافات زیر شکنجه از دیگر بازداشت شدگان، به “شرکت در هجوم به حوزه علمیه امام حسین اهواز در روز یکشنبه ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۷” متهم شده اند و این درحالیست که آن ها در تاریخ مذکور در بازداشت به سر می بردند.»

عبدالله چلداوی و صالح تامولی طرفی در خصوص این پرونده در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در اهواز بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی به زندان شیبان اهواز منتقل شدند. بازداشت این شهروندان پس از حمله مسلحانه به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز و همزمان با بازداشت تعداد پرشماری از شهروندان عرب در خوزستان صورت گرفته بود. نهایتا آقای تامولی طرفی در تاریخ ۱۶ شهریورماه سال ۹۸ و عبدالله چلداوی در تاریخ ۱۵ مهر ۱۳۹۹ با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان شیبان اهواز آزاد شدند.

این شهروندان پیشتر از بابت پرونده دیگری توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب اهواز به ریاست قاضی مسعود طهماسبی مجموعا به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شدند که این حکم عینا به تایید شعبه ۱۳ دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان رسید. حکم صادره جهت اجرا به شعبه ۸ واحد اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب اهواز ارجاع داده شده است.

آقای دحیمی پیشتر گفته بود؛ این حکم در خصوص بازداشت این شهروندان در تجمعات اعتراضی سال ۹۶ که در مخالفت با مصادره غیرقانونی زمین‌های کشاورزی صورت گرفته بود، صادر شده است.

صالح تامولی و عبدالله چلداوی پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت به دلیل فعالیت‌های خود را داشته‌اند.

عبدالله چلداوی، ۴۳ ساله، متاهل، پدر ۴ فرزند و شهروند اهل اهواز است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید