خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی و بیمه ای کارگران در چهار واحد صنفی

معوقات مزدی و بیمه ای کارگران در چهار واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – ۱۷۰ کارگر حراست و خطوط ابنیه فنی شاغل در خط ۵ مترو تهران علاوه بر معوقات مزدی، از تاخیر در پرداخت برخی از مزایای عرفی و مناسبتی خود، در سال جاری خبر دادند. همچنین کارگران شرکت آبفای شهرستان مشگین شهر از عدم دریافت ۱۰ ماه معوقات مزدی خود گلایه مندند. از سویی کارگران شهرداری سی سخت از طلب یک ساله معوقات مزدی و بیمه ای خود خبر داده و اعلام کردند طی یک سال گذشته تنها یک ماه از حقوق معوقه خود را دریافت کرده‌اند. در خبری دیگر، نزدیک به ۴۰۰ نفر از کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در منطقه عملیاتی پارسیان، از عدم دریافت معوقات مزدی و مطالبات خود به دلیل حذف اسامی خود، از سامانه ساپنا (سامانه اطلاعات پیمانکاران نیروی انسانی) خبر داده و متذکر شدند، برخی از کارگران به دلیل فشار‌های روحی و عصبی ناشی از مشکلات معیشتی دچار عارضه قلبی و مغزی شده و در بیمارستان بستری شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران حراست و خطوط ابنیه فنی شاغل در خط ۵ مترو تهران از تاخیر در پرداخت حقوق و برخی مزایای عرفی و مناسبتی انتقاد کردند.

یکی از کارگران حراست و خطوط ابنیه فنی شاغل در خط ۵ مترو تهران، گفت: کارگران ابنیه فنی در خصوص پرداخت به موقع حقوق با مشکلات زیادی روبرو هستند و برخی مزایای قانونی و عرفی هم برای آنها اعمال نمی‌شود.

او با بیان اینکه در این واحد ریلی حدود ۱۷۰ کارگر در بخش انتظامات و نگهداری از خط ۵ متروی تهران شاغل هستند، افزود: یکی از مشکلات کارگران، جدا از معوقات مزدی، تاخیر در پرداخت برخی از مزایای عرفی و مناسبتی در سال جاری است و با وجود پیگیری‌ها اقدامی درباره پرداخت آنها صورت نگرفته است.

به گفته وی؛ عرف کارگاه‌ها اینگونه است که هر سال به مناسبت روز زن و مرد، روز حمل ونقل، دهه فجر و سایر مناسبتها کارت هدیه به کارگران داده می‌شد اما پیمانکار فعلی که امسال مسئولیت کارگران را برعهده گرفته است به دلیل مشکلات مالی این مزایا را پرداخت نمی‌کند.

طبق اظهارات وی، پرداخت مزایای عرفی و مناسبتی انگیزه کار در کارگاه‌ها را افزایش می‌دهد. همچنین طی سالهای گذشته کارگران طبق عرف این مزایاها را از پیمانکار شرکت قبلی دریافت می‌کردند.

یکی دیگر از کارگران درباره بخش دیگری از مشکلات کارگران حراست و خطوط ابنیه فنی شاغل در خط ۵ مترو تهران اظهار داشت: با ورود پیمانکار جدید چند ماه است پرداخت عیدی و حق سنوات کارگران این ناحیه ریلی ماه به ماه به حساب کارگران واریز می‌شود.

این کارگر در ادامه با انتقاد از روند پرداخت عیدی و سنوات کارگران نیز گفت: پرداخت عیدی و سنوات هر ماه به حساب کارگران باعث می‌شود پایان سال کارگران با دستان خالی به خانه بروند.

معوقات مزدی کارگران شرکت آبفای شهرستان مشگین شهر

به گزارش خبرگزاری فارس، مدیر آب و فاضلاب شهرستان مشگین‌شهر گفت: از مجموع مطالبات کارکنان شرکت آبفای شهرستان مشگین شهر فعلا معوقات یک ماه پرداخت شده و تلاش می‌شود تا مابقی حق و حقوق این کارکنان در اسرع وقت پرداخت شود.

بر اساس این گزارش، در شرایط اقتصادی کنونی، قشر کارگر به‌ دلیل پایین بودن میزان دستمزدشان با سختی روزگار می‌گذرانند. در این میان کارگرانی که چندین ماه حقوق دریافت نکرده‌اند سختی دوچندانی را تحمل می‌کنند.

۲۵ نفر از کارگران شرکت آبفای شهرستان مشگین شهر، ۱۰ ماه است که حقوقی نگرفته‌اند و همین امر موجب ایجاد مشکلاتی برای کارگران و بحران خانواده‌هایشان شده است.

برخی از کارگران شرکت آبفای شهرستان مشگین شهر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس می‌گویند که از اول سال‌جاری نه تنها ریالی حقوق از طرف پیمانکار پرداخت نشده، حتی کارگران از این میزان و مبنای حقوقشان چقدر است بی‌اطلاع‌اند.

طبق قانون و مقررات جاری کشور این شرکت آبفای شهرستان مشگین شهر است که در شرایط کنونی باید بابت بی‌تعهدی پیمانکار در حق کارگران پاسخگو باشد.

طبق گفته کارگران، با وجود اعتراض‌ها، پاسخ قانع کننده‌ای از سوی مسؤولان آبفای شهرستان به کارگران داده نشده است. این کارگران در مشاغلی چون کنتورنویسی و لوله کشی در روستاهای شهرستان با میانگین خدمت ۱۵ سال فعالیت دارند.

برای پیگیری این موضوع به سراغ مدیر آب و فاضلاب شهرستان مشگین‌شهر رفتیم؛

گلشن، مدیر آب و فاضلاب شهرستان مشگین شهر مدعی شد: پس از پیگیری‌های مکرر تاکنون از مجموع معوقات کارکنان آبفای مشگین شهر فقط یک ماه پرداخت شده و تلاش می‌کنیم مابقی حق و حقوق این کارکنان در اسرع وقت پرداخت شود.

وی ادعا کرد: به جد و به شکل مستمر پیگیر مطالبات کارکنان شرکت آبفای مشگین شهر هستیم تا مابقی طلبشان نیز در اسرع  وقت پرداخت شود و در این‌باره به این کارکنان زحمت‌کش قول مساعد می‌دهیم.

گلشن عنوان کرد: این کارکنان در مجموع ۲۵ نفر هستند که شامل نیروهای کنتور نویس، لوله کش، کلرزن، آب دار و سایر نیروهای خدماتی هستند.

مدیر آبفای شهرستان مشگین شهر تصریح کرد: تمام تلاش خود را می‌کنیم تا مشکلات این کارکنان به زودی حل و فصل شود و به مراتب تمام حق و حقوق خود را دریافت کنند.

معوقات مزدی و بیمه ای کارگران شهرداری سی سخت

به گزارش ایلنا، کارگران شهرداری سی سخت در آستانه سال نو خواستار دریافت بخشی از مطالبات معوقه یکسال گذشته خود شدند.

تعدادی از کارگران شهرداری سی سخت در استان کهکیلویه و بویراحمد گفتند: بابت مطالبات مزدی حدود یکسال طلبکاریم و با توجه به مخارج سنگین سال نو، از شهردار می‌خواهیم تا بدهی خود را پرداخت کند.

به گفته آنها؛ هم اکنون در شهرداری سی سخت نزدیک به ۸۰ کارگر به صورت قرارداد مستقیم با شهرداری مشغول کارند که در روزهای پایانی سال؛ نگران تامین نیازهای خانواده‌های خود هستند.

به گفته این کارگران؛ به صورت مشخص حجم معوقات مزدی کارگران حدود یکسال برآورد می‌شود.

کارگران شهرداری سی سخت با بیان اینکه شهرداری دچار کمبود منابع مالی است و نبود درآمد کافی و وجود مطالبات موجب شده تا شهرداری نتواند دستمزد کارگران و کارکنان شاغل در مجموعه خود را بپردازد، در ادامه افزودند: تعویق در پرداخت مطالبات حقوقی کارگران شهرداری سی سخت در حالی ادامه‌دار شده که آن‌ها اخیرا (حدودا یک ماه پیش) یک ماه از حقوق معوقه آذر ماه (۹۹) را دریافت کرده‌اند.

به نقل از یکی از کارگران شهرداری سی سخت گفته می‌شود؛ آن‌ها جدا از معوقه مزدی، با مشکل عدم پرداخت حق بیمه هم مواجه‌اند.

وی گفت: انتظار داریم مسئولان شهری بدنبال راهکار تازه‌ای برای جبران هزینه‌های جاری شهر باشند.

مطالبات و معوقات مزدی کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی

به گزارش ایلنا، کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در منطقه عملیاتی پارسیان، آغار و دلان از محقق نشدن وعده‌هایی که توسط مسئولان وزارت نفت به کارگران این شرکت داده شده، انتقاد کردند.

بر اساس این گزارش، کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در منطقه عملیاتی پارسیان، آغار و دلان به تداوم مشکلات واکنش نشان داده و از محقق نشدن وعده‌هایی که توسط مسئولان وزارت نفت به کارگران این شرکت داده شده است، انتقاد کردند.

این کارگران که عمدتا به صورت حجمی مشغول کارند، نزدیک به ۴۰۰ نفر هستند و از ۲۹ اسفند ۹۹، اسامی آنها از سامانه ساپنا که سامانه اطلاعات پیمانکاران نیروی انسانی در کل صنعت نفت است، به بهانه خویش‌کارفرمایی حذف شده‌ است.

 به دلیل خروج اسامی این کارگران از سامانه ساپنا از سوی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی حق پاداش، تولید و حق جذب، بیمه تکمیلی و اجرای طرح طبقه‌بندی آنها نیز قطع شده و این اتفاق مشکلات معیشتی برای آن‌ها بوجود آورده است.

در پیگیری مطالبات این کارگران، در سفر وزیر نفت در تاریخ ۲۲ مهر ماه به شیراز و منطقه فیروز آباد، او در حضور کارگران واحد ترابری منطقه عملیاتی پارسیان، آغار و دلان وعده حل مشکلات کارگران را داد. چند هفته پیشتر نیز فرزین مینو  (معاون نیروی انسانی شرکت ملی نفت) با رد موضوع طرح خویش‌کارفرمایی کارگران واحد ترابری زاگرس جنوبی، وعده اتصال دوباره اسامی کارگران را به سامانه ساپنا داده بود.

در این رابطه کارگران به رسانه‌ها گفته‌اند: وعده‌ها عملی نشده است و مسئولان شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی در پاسخ به کارگرانی که برای‌ دریافت معوقات مزدی خود مراجعه کرده‌اند، با امروز و فردا کردن در حال خریدن زمان هستند.

این کارگران عنوان کردند که برخی از همکاران آن‌ها به دلیل فشار‌های روحی و عصبی دچار عارضه قلبی و مغزی شده و در بیمارستان بستری شدند.

آنها گفتند: از مسئولان درخواست داریم به وعده‌های خود عمل کنند.

گفتنی است حدود ۱۸۰ نفر در منطقه عملیاتی پارسیان و حدود ۲۰۰ نفر دیگر در مناطق عملیاتی آغار و دالان با سوابق کاری ۱۰ تا ۲۵ سال کار مشغول جابجایی نیروی کار روی حدود ۲۵۰ حلقه چاه هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید