خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی و مطالبات کارگری در دو واحد صنفی

معوقات مزدی و مطالبات کارگری در دو واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – کارگران پروژه سد و تونل کوهرنگ سه در منطقه بیرگان شهرستان کوهرنگ از عدم پرداخت ۱۰ ماه مطالبات مزدی و مطالبات کارگری خود خبر داده و اعلام کردند در صورت اعتراض به وضعیت موجود تهدید به اخراج می‌شویم. همچنین کارگران شاغل در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن نواحی یزد و آذربایجان از تعویق ۲ ماهه در پرداخت حقوق و مزایای کارگری خود خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، تعدادی از کارگران پروژه سد و تونل کوهرنگ سه در منطقه بیرگان شهرستان کوهرنگ اعلام کردند که از فروردین‌ماه سال‌جاری هیچ‌گونه پرداختی از سوی شرکت زیرمجموعه وزارت نیرو برای آنها انجام نشده است و اکنون با مشکلات بسیاری در تامین هزینه‌های زندگی مواجه شده‌اند و پیگیری‌های آن‌ها از مسئولان بی‌نتیجه بوده است.

طهماسبی یکی از کارگران شاغل در پروژه سد و تونل کوهرنگ سه اظهار کرد: در سال‌جاری شرکت تنها حقوق ماه فروردین‌ماه را به کارگران پرداخت کرده است، این شرکت زیر نظر آب منطقه‌ای استان اصفهان در این پروژه مشغول به فعالیت است.

وی بیان کرد: همچنین کارگران شاغل در این پروژه از سالیان گذشته نیز حقوق معوقه دارند، متاسفانه کارگران از تمامی مزایای کارگری بی‌بهره هستند و اضافه کار نیز به آن‌ها پرداخت نمی‌شود.

طهماسبی گفت: سالانه میلیاردها تومان پول در پروژه سد و تونل کوهرنگ سه هزینه می‌شود، اما شرکت‌ها از پرداخت حقوق کارگران سرباز می‌زنند، از حدود ۱۰ سال گذشته با این شرکت همکاری دارم، اما همواره در بحث دریافت حقوق با مشکل مواجه می‌شویم، اکنون نیز این پروژه تعطیل شده و مشکلات کارگران تشدید شده است.

پروین یکی دیگر از کارگران شاغل در  پروژه سد و تونل کوهرنگ سه در شهرستان کوهرنگ با اشاره به اینکه از ۱۰ ماه گذشته هیچ‌گونه پرداختی توسط شرکت به کارگران شاغل در این پروژه صورت نگرفته است، اظهار کرد: از حدود ۱۱ سال قبل در این پروژه مشغول به‌کار هستم، قراردادهای کارگران ماهانه تمدید می‌شود و این یعنی کارگران امنیت شغلی ندارند.

وی افزود: در این شرایط اقتصادی، به‌علت تاخیرهای مکرر در پرداخت حقوق، کارگران با مشکلات متعددی در تامین معیشت خود مواجه شده‌اند و حتی برای خرید نان خالی هم مشکل دارند.

پروین گفت: کارگران در صورت اعتراض به وضعیت موجود تهدید به اخراج می‌شوند و اگر بخواهیم از مراجع قانونی بحث پرداخت معوقات خود را پیگیری کنیم، باید هفت خوان رستم را طی کنیم،  کارگران جزو اقشار ضعیف جامعه هستند و همواره مورد ظلم واقع می‌شوند.

عبدالهی یکی دیگر از کارگران شاغل در در پروژه سد و تونل کوهرنگ سه اظهار کرد: از سال ۱۳۹۷ به‌عنوان نیرو  توسط شرکت جذب شدم و از این سال معوقات در پرداخت حقوق داریم، در سال ۱۴۰۰ تنها یکماه حقوق به کارگران پرداخت شده است.

وی افزود: شرکت مذکور برای پرداخت دستمزد قوانین خاص خود را دارد و از قوانین کار و کارگری تبعیت نمی‌کند، معوقات سال‌های قبل نیز به نرخ همان سال پرداخت می‌شود، در حالیکه تورم در سالیان اخیر به‌شدت افزایش پیدا کرده است.

عبداللهی گفت: بارها و بارها از طریق اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی موضوع پرداخت معوقات ۱۰ ماهه را پیگیری کرده‌ایم، اما نتیجه‌ای نداشته است.

معوقات مزدی کارگران شاغل در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن نواحی یزد و آذربایجان

به گزارش ایلنا، منابع کارگری از تعویق ۲ ماهه در پرداخت حقوق و مزایای کارگران شاغل در خطوط ابنیه فنی نواحی یزد و آذربایجان خبر می‌دهند.

 کارگران شاغل در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن نواحی یزد و آذربایجان که به‌صورت قراردادی تحت مسئولیت یک شرکت پیمانکاری در خطوط ریلی مشغول کارند، با بیان اینکه مهم‌ترین عامل پرداخت نشدن مزد آن‌ها کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی است، گفتند: باتوجه به اینکه کارگران این نواحی حداقل‌های مزدی را دریافت می‌کنند، پرداخت نشدن دو ماه مزد مشکلات معیشتی آن‌ها را دو چندان می‌کند.

این گروه از کارگران با بیان اینکه کارفرما مدعی‌ست که دچار کمبود منابع مالی است، در ادامه افزودند: دست‌کم ۴۵۰ کارگر در ناحیه یزد و حدود هزار کارگر در ناحیه آذربایجان همزمان با یک پیمانکار مشغول کار هستند که هر ماه مطالبات خود را با تاخیر دریافت می‌کنند.

آنها اظهار داشتند: ما در حالی مطالبات خود را از آذر ماه دریافت نکرده‌ایم که همکاران ابنیه فنی شاغل در سایر نواحی ریلی که با مسئولیت یک شرکت دیگر فعالیت شغلی دارند، حقوق آذر ماه خود را دریافت کرده‌اند.

به گفته کارگران خطوط ابنیه نواحی یزد و آذربایجان، آن‌ها جدا از مطالبات مزدی در زمینه دریافت لباس کار زمستانی هم چار مشکل هستند.

به گفته آن‌ها، کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن یزد و آذربایجان اضافه‌کاری کاملی دریافت نمی‌کنند و مبلغ حداقلی که بابت حقوق دریافت می‌کنند باتوجه به افزایش روزانه قیمت بسیاری از اقلام مصرفی و غذایی بسیار ناچیز است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید