خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  بهائیان ماهشهر؛ آزادی بهزاد افشار و تداوم بازداشت جمال افشار در زندان اهواز

بهائیان ماهشهر؛ آزادی بهزاد افشار و تداوم بازداشت جمال افشار در زندان اهواز

خبرگزاری هرانا – بهزاد افشار شهروند بهائی ساکن ماهشهر، روز جمعه ۲۴ دی ماه، با تودیع قرار وثیقه از زندان اهواز آزاد شد. جمال افشار دیگر شهروند بهائی ساکن ماهشهر نیز با گذشت ۱۹ روز از زمان بازداشت، کماکان در زندان اهواز به سر می برد. این شهروندان در تاریخ ۶ دیماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بهزاد افشار شهروند بهائی ساکن ماهشهر، روز جمعه ۲۴ دی ماه، با تودیع قرار وثیقه از زندان اهواز آزاد شد.

جمال افشار دیگر شهروند بهائی ساکن ماهشهر نیز با گذشت ۱۹ روز از زمان بازداشت، کماکان در زندان اهواز به سر می برد.

این شهروندان در تاریخ ۶ دی ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه یک نهاد امنیتی در اهواز منتقل شده بودند. بازداشت این شهروندان با تفتیش منزل از سوی نیروهای امنیتی همراه بوده و ماموران شماری از وسایل شخصی آن ها را با خود بردند.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید