خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  افزایش شمار اعدام شدگان زندان اصفهان به ۳ تن

افزایش شمار اعدام شدگان زندان اصفهان به ۳ تن

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز پنج‌شنبه ۲۳ دی‌ماه، حکم دو زندانی دیگر که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر و قتل به اعدام محکوم شده بودند، در زندان مرکزی اصفهان به اجرا در آمده است. با احتساب این دو زندانی شمار زندانیان اعدام شده در روز پنجشنبه در این زندان به سه تن رسیده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه روز پنج‌شنبه ۲۳ دی‌ماه ۱۴۰۰، دو زندانی دیگر در زندان مرکزی اصفهان اعدام شده اند.

هویت این دو زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر و قتل بازداشت و سپس توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شده بودند، محمدجعفر صالحی و شاهین خسروی (لری) اهل استان لرستان عنوان شده است. کمپین فعالین بلوچ نیز طی روز جاری از اعدام یک زندانی دیگر در روز پنجشنبه با هویت عبدالرحیم سرگلزایی در این زندان خبر داده بود.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: آقای صالحی از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر بازداشت و حدود ۴ سال گذشته را در زندان سپری کرده بود. همچنین شاهین خسروی در سال ۹۵ به اتهام قتل بازداشت شده بود.

تا لحظه تنظیم این گزارش، اعدام این زندانیان توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید