خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  بازداشت متهم به اسید پاشی در شاهین شهر

بازداشت متهم به اسید پاشی در شاهین شهر

خبرگزاری هرانا – روز سه‌شنبه ۱۴ دی ماه، در جریان خودسوزی یک مرد با اسید در شهرستان شاهین شهر واقع در استان اصفهان، هفت شهروند مصدوم و از این تعداد سه نفر دچار سوختگی شده و به بیمارستان منتقل شدند. فرمانده انتظامی شهرستان شاهین اعلام کرد فرد اسیدپاش بازداشت شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خبرگزاری مهر، روز سه‌شنبه ۱۴ دی ماه ۱۴۰۰، فرمانده انتظامی شهرستان شاهین شهر از دستگیری مردی که به هفت شهروند اسید پاشیده بود، خبر داد.

سرهنگ علی صادقی با بیان اینکه عصر روز سه‌شنبه ۱۴ دی ماه یک مورد اسیدپاشی به مرکز فرماندهی عملیات پلیس ۱۱۰ گزارش شد، اظهار داشت: در این حادثه فرد عاشق پیشه که جواب رد شنیده بود در خیابان نظامی شاهین شهر اقدام به خودسوزی با اسید کرده بود که با دخالت شهروندان رو به رو شد.

وی ادامه داد: این فرد به هفت نفر از کسانی که قصد نجات وی را داشتند اسید پاشید که چهار نفر از آنها آسیب سطحی دیده و سه نفر نیز دچار سوختگی شده و به بیمارستان «امام موسی کاظم» اصفهان منتقل شدند.

فرمانده انتظامی شهرستان شاهین شهر با بیان اینکه این پرونده در دستور کار پلیس قرار گرفت، افزود: بعد از عملیات ویژه پلیسی مرد ۴۵ ساله که مرتکب اسید پاشی شده بود توسط عوامل انتظامی شهرستان دستگیر و با دستور دادستان شهرستان شاهین شهر و میمه بازداشت شد.

اسید، یکی از معدود محصولاتی است که بازار خرید و فروش آن در کشور هرگز از رونق نیفتاده است. علاوه بر سهولت دسترسی و تهیه اسید در بازارهای ایران، نبود قوانین پیشگیرانه کافی نیز بر تداوم جرمی تحت عنوان “اسیدپاشی” موید شده است.

هرچند در سال ۱۳۳۷ قانونی با موضوع مجازات بزه اسیدپاشی تصویب شده است و علاوه بر آن از عمومات قانون مجازات اسلامی هم می توان در جرم انگاری این عمل غیر انسانی بهره گرفت، اما شواهد و قرائن حکایت از ناکارآمدی قوانین موجود در پیشگیری از آن دارد.

اواخر اردیبهشت ماه ۹۸ پنج ماده از ۷ ماده طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان در جلسه علنی مجلس مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت.

پس از اعمال اصلاحات در مواد این طرح نهایتا در تاریخ ۲۱ مهرماه ۹۸، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در یک جلسه علنی، طرح تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن را که از شورای نگهبان اعاده شده بود بررسی و اصلاح کردند.

در آبان ماه ۹۸ این قانون پس از تایید در شورای نگهبان، جهت اجرا به وزارت دادگستری ابلاغ شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید