خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اعدام  >  کارشناسان سازمان ملل اجرای حکم اعدام حیدر قربانی را محکوم کردند

کارشناسان سازمان ملل اجرای حکم اعدام حیدر قربانی را محکوم کردند

خبرگزاری هرانا – جاوید رحمان و موریس تیدبال-بینز،‌ گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل متحد،‌ با انتشار بیانیه ای اعدام حیدر قربانی زندانی سیاسی در زندان سنندج را محکوم کرده و اجرای این حکم را نقض قوانین بین المللی حقوق بشر دانستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱ دی‌ماه ۱۴۰۰، جاوید رحمان و موریس تیدبال-بینز،‌ گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل متحد،‌ طی بیانیه ای اعدام حیدر قربانی را محکوم کردند.

این کارشناسان اعدام مخفیانه آقای قربانی را نقض جدی قوانین بین المللی حقوق بشر دانسته و در بخشی از بیانیه خود نوشتند: «جمهوری اسلامی ایران حیدر قربانی را در طی یک روند ناعادلانه و ناقص حقوق و در حالی که پرونده وی هنوز در دیوان عالی کشور در دست بررسی بود، به طور مخفیانه اعدام کرد. در شرایط تداوم اعتراضات و نارضایتی های گسترده از مسئولان، نگران این هستیم که چنین اعدام خودسرانه ای برای ایجاد رعب و وحشت صورت گرفته باشد.”

بامداد یکشنبه ۲۸ آذرماه حکم اعدام حیدر قربانی، زندانی سیاسی در زندان سنندج به اجرا درآمد. اجرای حکم اعدام این زندانی سیاسی علیرغم مخالفت‌های بین‌المللی و درخواست کارشناسان سازمان ملل برای لغو فوری حکم اعدام او صورت گرفت.

در همان روز حسن قربانی، برادر وی نیز در جریان اعتراض به اجرای حکم برادرش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و ساعاتی بعد آزاد شد.

حیدر قربانی پیشتر توسط دادگاه انقلاب سنندج از بابت اتهام “بغی” به اعدام محکوم شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید