خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  رهایی از اعدام دو زندانی در تهران و خوی

رهایی از اعدام دو زندانی در تهران و خوی

خبرگزاری هرانا – دو زندانی در تهران و خوی که پیشتر به اتهام قتل در پرونده های جداگانه به اعدام محکوم شده بودند، با پرداخت دیه و جلب رضایت اولیای دم از چوبه دار نجات یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه ایران، یک زندانی در تهران با پرداخت دیه از مجازات اعدام رهایی یافت.

بر اساس این گزارش، روز ۱۰ آذر سال ۸۷ خبر وقوع قتلی در یک ساختمان نیمه کاره در محدوده میدان ونک تهران به پلیس اعلام شد.

نخستین بررسی‌ها نشان می‌داد نزاع جمعی بین چند کارگر ساختمانی رخ داده و یکی از آن‌ها به نام ظریف با ضربه‌های چاقو به قتل رسیده است.

پس از شناسایی متهم به نام سعید ۲۶ ساله که از اتباع کشور افغانستان بود وی دستگیر شد و برای محاکمه به شعبه ۷۱ وقت دادگاه کیفری رفت، اما با توجه به اینکه اولیای دم مقتول در دسترس نبودند با توجه به ماده ۳۵۶ قانون مجازات اسلامی نماینده دادستان برای متهم درخواست اعدام کرد.

بدین ترتیب با صدور حکم اعدام و تأیید آن در دیوان عالی کشور پرونده به شعبه سوم اجرای احکام به ریاست دادیار حسین گودرزی فرستاده شد و متهم پس از انجام مقدمات کار برای اجرای حکم پای چوبه دار رفت، اما با توجه به درخواست وی مبنی بر اینکه به او مهلت داده شود تا اولیای دم مقتول را پیدا و از آن‌ها در خواست رضایت کند یا با پرداخت دیه به اولیای دم از آن‌ها درخواست بخشش کند؛ محمد شهریاری سرپرست دادسرای جنایی تهران با این مهلت موافقت کرد و مرد جوان به زندان برگشت.

پس از این ماجرا مرد زندانی با نوشتن نامه‌ای درخواست تعیین تکلیف در پرونده‌اش را داشت که بار دیگر سرپرست دادسرای جنایی تهران با ارسال پرونده وی برای رئیس قوه قضائیه و شرح ماجرای متهم و با توجه به اینکه ۱۳ سال در زندان بود درخواست کرد تا درباره این پرونده تصمیم‌گیری کنند.

بدین ترتیب رئیس قوه قضائیه نیز پس از بررسی پرونده با دستور پرداخت دیه درحق اولیای دم موافقت کرد. اما با توجه به اینکه اولیای دم هنوز شناسایی نشده‌اند مرد زندانی با واریز دیه به حساب صندوق دادگستری توانست از زندان آزاد شود.

رهایی از اعدام یک زندانی در خوی

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، یک زندانی در شهرستان خوی با گذشت اولیای دم از اعدام رهایی یافت.

صفر تاروردی زاده رئیس اداره زندان مرکزی خوی گفت: در درگیری و نزاع دسته جمعی که در خرداد سال ۹۸ در یکی از مناطق خوی اتفاق افتاد جوان ۲۸ ساله ای به دست یک جوان ۳۰ ساله به قتل رسید.

وی افزود: حدود یکسال است که خانواده متهم به قتل، ریش سفیدان، اعضای شورای حل اختلاف شعبه ۹ زندان و مقامات قضایی از اولیای دم تقاضای عفو بخشش داشتند که خوشبختاته این تلاش ها به ثمر نشست و اولیای دم زندانی را ۲۴ ساعت قبل از اجرای حکم اعدام بخشیدند و زندگی دوباره ای به این جوان دادند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید