خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۴ آذر ۱۴۰۰, 3rd of December 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ساعت ۱۱:۴۲:۱۷

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج/ ۳ زندانی از پای چوبه دار به بند بازگشتند

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج/ ۳ زندانی از پای چوبه دار به بند بازگشتند

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز چهارشنبه ۳ آذر، علاوه بر آرمان عبدالعالی، کودک-مجرم اعدام شده، حکم اعدام یک زندانی دیگر نیز که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد. همزمان ۳ زندانی دیگر نیز پای چوبه دار رفته و با کسب مهلت از اولیای دم به بند بازگردانده شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایسنا، سحرگاه روز چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰، علاوه بر آرمان عبدالعالی یک زندانی دیگر نیز در زندان رجایی شهر اعدام شد.

براساس این گزارش، این زندانی یکی از پرسنل پیمانکار شهرداری بود که یکی از روزهای مرداد سال ۹۳ در خیابان ۱۹۶ تهرانپارس با راننده وانتی که قصد خرید و جمع‌آوری ضایعات در این منطقه را داشت، مقابل چشمان پسر نوجوان این راننده درگیر شد. درگیری هر چند در ابتدا با مشاجره لفظی همراه بود اما لحظاتی بعد به زدوخورد تبدیل شد و در این میان راننده وانت ناگهان نقش زمین شد و از حال رفت. وی پس از انتقال به بیمارستان به‌دلیل شکستگی جمجمه به کما رفت و پس از یک هفته جانش را از دست داد.

با مرگ راننده وانت، متهم (محمد صفری) به همراه ۳ همکار دیگرش که در محل حادثه حضور داشتند  به دستور قاضی جنایی تهران تحت‌تعقیب قرار گرفته و مدتی بعد دستگیر شدند.

متهم اصلی در بازجویی‌ها گفت: آن روز با دیدن راننده وانت (علی چراغی) به‌سراغش رفتیم. او یک پیکان‌وانت داشت و ضایعات می‌خرید. از او پرسیدم مجوز داری؟ او هم جواب داد مجوزی ندارد. چون مجوز نداشت خواستیم مانعش شویم و او را با خودمان به ایستگاه ببریم که در بین راه مقاومت کرد و بعد هم گوشی‌اش را درآورد و با ۱۱۰ تماس گرفت. با او درگیر شدیم و به او سیلی زدم که وی روی زمین افتاد و سرش محکم به زمین خورد. در این هنگام به‌دلیل اینکه مردم دورمان جمع شده بودند و اعتراض می‌کردند، ترسیدیم و همگی فرار کردیم.

اظهارات متهم در حالی بیان می‌شد که پسر نوجوان مقتول که روز حادثه همراه او و شاهد درگیری وی با پرسنل پیمانکار شهرداری بود، می‌گفت که متهم اصلی پرونده با استفاده از پنجه‌بوکس به سر پدرش کوبیده و باعث مرگ او شده است. در این شرایط هر ۴ متهم پرونده در دادگاه کیفری استان تهران پای میز محاکمه قرار گرفتند و هر چند در محاکمه نخست، قضات دادگاه مرگ راننده وانت را قتل شبه‌عمد تشخیص دادند اما رأی آنها در دیوان‌عالی کشور نقض شد و متهمان بار دیگر پای میز محاکمه قرار گرفتند.

در دومین جلسه محاکمه، قضات دادگاه متهم را از بابت اتهام قتل‌عمد به اعدام محکوم کردند. این حکم مدتی بعد به تأیید قضات دیوان‌عالی کشور رسید و پس از آن پرونده به شعبه اجرای احکام دادسرای جنایی تهران فرستاده شد.

مرد محکوم به اعدام دی‌ماه سال گذشته در محوطه زندان رجایی‌شهر پای چوبه دار رفت اما پیش از اجرای حکم از اولیای‌دم خواست که او را ببخشند. اولیای‌دم نیز در واپسین لحظات از اجرای حکم اعدام صرف‌نظر کردند و به زندانی مهلت دادند.

به این ترتیب این زندانی دیروز اعدام شده و شمار زندانیان اعدام شده روز گذشته در زندان رجایی شهر کرج به ۲ تن رسید.

همزمان با این زندانی ۴ زندانی دیگر از جمله آرمان عبدالعالی کودک_مجرم به پای چوبه دار رفته و ۳ زندانی دیگر با کسب مهلت از اولیای دم به بند بازگردانده شدند.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (۸ اکتبر ۲۰۲۰ تا ۹ اکتبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۶۶ شهروند اعدام شدند و ۹۰ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۳ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید