خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰, 3rd of December 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۴۰۰/۰۸/۲۳ ساعت ۱۷:۱۳:۲۹

    خانه  > بهداشت و محیط زیست, زنان, سایر گروهها  >  قصور پزشکی؛ ماندن گاز استریل در شکم یک زن، مرگ او را در پی داشت

قصور پزشکی؛ ماندن گاز استریل در شکم یک زن، مرگ او را در پی داشت

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۱۷ آبان، زنی جوان که پیشتر اقدام به عمل جراحی سزارین در یکی از بیمارستان های تهران کرده بود، پس از تحمل سه سال درد شدید ناشی از جای ماندن ابزار پزشکی در شکم، جان خود را از دست داد. علیرغم انجام سنوگرافی و سی‌تی‌اسکن های متعدد، تشخیص اشتباه پزشکان مبنی بر وجود کیست در شکم این زن، منجر به تشدید عفونت روده و سرایت آن به کل شکم و نهایتا جانباختن او شده است. با تشخیص بازپرس جنایی تهران مبنی بر قصور پزشکی موجود در این پرونده، فیلم عمل خارج کردن ابزار پزشکی از شکم وی به همراه پرونده پزشکی اش، جهت تحقیقات بیشتر به دادسرای جرایم پزشکی فرستاده خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رویداد ۲۴، روز دوشنبه ۱۷ آبان‌ماه ۱۴۰۰، زنی جوان که پیشتر اقدام به عمل جراحی سزارین در یکی از بیمارستان های تهران کرده بود، پس از تحمل سه سال درد شدید ناشی از جای ماندن گاز استریل در شکمش، جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، فاطمه زنی باردار بود که در تاریخ ۱۳ مهر سال ۹۷، با تشخیص پزشک معالج برای به دنیا آوردن فرزند دومش، تحت عمل جراحی سزارین در یکی از بیمارستان های تهران قرار گرفت.

آن روز عمل سزارین انجام شد و فرزند دوم فاطمه به دنیا آمد. زن جوان یک روز بعد از جراحی از بیمارستان مرخص شد و به خانه‌اش بازگشت. اما همان روز درد شدیدی را در شکمش احساس کرد؛ او گمان می‌کرد که دردی که متحمل می شود ناشی از عمل جراحی است اما به مرور زمان به شدت درد وی افزوده شد.

با گذشت یک هفته از انجام عمل، این درد امان فاطمه را برید و به همراه همسرش راهی بیمارستان شد که حتی با وجود انجام سنوگرافی، پزشکان نتوانستند منشا درد را پیدا کنند!

فاطمه به خانه برگشت و ۳ سال با این درد شدید زندگی کرد تا اینکه چند روز قبل به‌شدت بد حال شد و وقتی به بیمارستان انتقال یافت، معلوم شد درد سه ساله وی، ناشی از جا ماندن گاز استریل در شکمش پس از عمل سزارین بوده است. هر چند پزشکان در جریان یک عمل جراحی گاز استریل را خارج کردند، اما دیگر دیر شده بود و زن جوان روز دوشنبه گذشته به دلیل عفونت روده و سوراخ شدن آن و نهایتا سرایت عفونت در همه جای شکمش، جانش را از دست داد.

خانواده فاطمه گفتند که پزشکان چند روز قبل و هنگام جراحی و خارج‌کردن گاز استریل از شکم این زن، از عمل جراحی فیلمبرداری کرده‌اند و همه شواهد نشان می‌دهد که مرگ فاطمه به‌دلیل سهل‌انگاری جراح بوده است.

همسر فاطمه در خصوص مرگ همسرش می گوید: پس از انجام سنوگرافی در هفته اول، پزشکان به ما گفتند که دردها طبیعی و به‌خاطر عوارض سزارین است! افزون بر این دست کم هر ۶‌ ماه یکبار، فاطمه از شدت درد موجود در ناحیه شکم، تا مرز بیهوشی می‌رفت و ما به بیمارستان می‌رفتیم؛ با وجود انجام سونوگرافی و سی‌تی‌اسکن های دیگر، مجددا به ما گفتند که منشا این درد وجود یک کیست در شکم همسرم است. تا اینکه با گذشت ۳ سال به ما گفتند که فاطمه باید به سرعت تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

وی افزود: او عمل شد و بعد از ۳ روز که وضعیت خوبی داشت مرخص شد. بعد از آن باز درد شدید شکم را داشت که باردیگر او را به بیمارستان بردم. آنجا بود که به ما گفتند گاز استریل در شکم همسرم جا مانده بوده و منشا این دردها به‌خاطر جا ماندن این گاز بوده است. پزشکان ‌ام‌آرآی را انجام دادند و بعد گفتند وضعیت همسرم به‌خاطر عفونت وخیم شده و باید باردیگر تحت عمل جراحی قرار بگیرد که او عمل چندباره را تاب نیاورد و جانش را از دست داد.

مرگ این زن در پی قصور پزشکی، به قاضی حبیب‌الله صادقی، بازپرس ویژه قتل تهران گزارش و تحقیقات برای مشخص شدن علت مرگ وی شروع شد.

با شکایت این خانواده، بازپرس جنایی تهران دستور انتقال جسد به پزشکی قانونی را صادر کرد تا علت اصلی مرگ مشخص شود. وی همچنین دستور داد فیلم جراحی و خارج کردن گاز استریل و پرونده بالینی بیمار که ۳ سال قبل عمل سزارین انجام داده بود از بیمارستان به دادسرا فرستاده تا ضمیمه پرونده شود و با انجام تحقیقات، مقصران اصلی این واقعه شناسایی شوند. به‌گفته بازپرس جنایی تهران، از آنجایی که در این پرونده قصور پزشکی صورت گرفته با توجه به ماده ۲۹۱ قانون مجازات اسلامی پرونده برای ادامه روند رسیدگی به دادسرای جرایم پزشکی فرستاده خواهد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید