خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  ارسلان یزدانی، شهروند بهائی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

ارسلان یزدانی، شهروند بهائی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

خبرگزاری هرانا – ارسلان یزدانی، شهروند بهائی، امروز شنبه ۲۴ مهرماه، با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد. آقای یزدانی در تاریخ ۱۰ شهریورماه، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به یکی از بازداشتگاه های امنیتی در زندان اوین منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰، ارسلان یزدانی، شهروند بهائی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

آزادی آقای یزدانی پس از ۴۵ روز و با تودیع قرار وثیقه صورت گرفته است.

آقای یزدانی در تاریخ ۱۰ شهریورماه، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده و به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در زندان اوین منتقل شد. نیروهای امنیتی در زمان بازداشت این شهروند اقدام به تفتیش منزل و ضبط شماری از وسایل شخصی او کردند.

همچنین منزل والدین این شهروند بهائی در تاریخ ۸ مهرماه توسط نیروهای امنیتی مورد بازرسی قرار گرفته و شماری از وسایل شخصی آنها از جمله لپ تاپ، تلفن همراه، وسایل الکترونیکی، عکس و مدارک آنها ضبط شد. در جریان این بازرسی به سعیده خضوعی، مادر ارسلان یزدانی به صورت شفاهی گفته شد که باید طی روزهای آتی در دادسرای اوین حاضر شود.

به گفته یک منبع مطلع نهایتا روز چهارشنبه ۱۴ مهرماه پس از پیگیری‌های مکرر همسر آقای یزدانی، دستور پس دادن وسایل الکترونیکی خانواده از جمله تلفن همراه و لپ تاپ فرزندانشان و خود او صادر شد.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید