خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  علیرغم گذشت بیش از یک ماه؛ تداوم بازداشت ارسلان یزدانی، شهروند بهائی در زندان اوین

علیرغم گذشت بیش از یک ماه؛ تداوم بازداشت ارسلان یزدانی، شهروند بهائی در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – ارسلان یزدانی، شهروند بهائی امروز یکشنبه ۱۸ مهرماه با گذشت ۳۹ روز از زمان دستگیری کماکان در یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی زندان اوین نگهداری می‌شود. آقای یزدانی در تاریخ ۱۰ شهریورماه، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۸ مهرماه ۱۴۰۰، ارسلان یزدانی، شهروند بهائی با گذشت ۳۹ روز از زمان دستگیری کماکان در یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی زندان اوین نگهداری می‌شود.

به گفته یک منبع مطلع روز چهارشنبه ۱۴ مهرماه پس از پیگیری‌های مکرر همسر آقای یزدانی، دستور پس دادن وسایل الکترونیکی خانواده از جمله تلفن همراه و لپ تاپ فرزندانشان و خود او صادر شده اما تاکنون جز تلفن همراه یکی از فرزندان موفق به بازپسگیری سایر وسایل نشده‌اند. همسر آقای یزدانی همچنین امروز طی نامه‌ای به غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه از بازداشت طولانی همسرش و عدم پاسخگویی مسئولان ابراز نگرانی کرده و خواستار پیگیری پرونده او شده است.

پیشتر منزل والدین این شهروند بهائی در تاریخ ۸ مهرماه توسط نیروهای امنیتی مورد بازرسی قرار گرفته و شماری از وسایل شخصی آنها از جمله لپ تاپ، تلفن همراه، وسایل الکترونیکی، عکس و مدارک آنها ضبط و برده شد. در جریان این بازرسی به سعیده خضوعی، مادر ارسلان یزدانی به صورت شفاهی گفته شده که باید طی روزهای آتی در دادسرای اوین حاضر شود.

در مراجعه یکی از اعضای خانواده آقای یزدانی به دادسرای اوین گفته شده بود که وی در بند ۲۴۱ زندان اوین تحت نظر حفاظت اطلاعات قوه قضاییه نگهداری می‌شود.

آقای یزدانی در تاریخ ۱۰ شهریورماه، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. نیروهای امنیتی در زمان بازداشت این شهروند اقدام به تفتیش منزل کرده و شماری از وسایل شخصی او را ضبط کرده و با خود برده‌ بودند.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید