خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  اعتصاب غذای داراب رشیدی در زندان ارومیه

اعتصاب غذای داراب رشیدی در زندان ارومیه

خبرگزاری هرانا – داراب (دارا) رشیدی زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه، از امروز شنبه ۳ مهرماه، دست به اعتصاب غذا زده است. اعتصاب غذای وی در اعتراض به عدم رسیدگی به درخواست بازبینی پرونده و همچنین بی توجهی مسئولان در خصوص درخواست آزادی مشروط این زندانی صورت گرفته است.  آقای رشیدی دوران محکومیت ۷ سال و شش ماهه خود را در این زندان سپری می کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰، داراب (دارا) رشیدی زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه، دست به اعتصاب غذا زد.

اعتصاب غذای آقای رشیدی در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت پرونده اش و بی توجهی مسئولان نسبت به درخواست بررسی پرونده و آزادی مشروط وی صورت گرفته است.

دارا رشیدی در تاریخ ۱۸ آذرماه ۱۳۹۸، توسط نیروهای اطلاعات سپاه در مهاباد بازداشت و جهت بازجویی به بازداشتگاه این نهاد امنیتی در ارومیه منتقل شد. وی نهایتا در تاریخ ۷ بهمن ۱۳۹۸، از سلول‌های انفرادی بازداشتگاه اطلاعات سپاه به زندان ارومیه منتقل شد.

جلسه رسیدگی به اتهامات این شهروند در تاریخ ۲۱ تیرماه ۹۹، در شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی برگزار شد. وی در تاریخ ۱ مردادماه سال گذشته از بابت اتهامات عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام و تبلیغ علیه نظام به تحمل ۱۰ سال حبس محکوم شد و نهایتا محکومیت وی با تسلیم به رأی به ٧ سال و شش ماه حبس کاهش پیدا کرد.

وی پیش از این نیز به همراه چند تن دیگر از زندانیان محبوس در زندان ارومیه در اعتراض به عدم اجرای طرح کاهش مجازات حبس تعزیری در پرونده‌های خود دست به اعتصاب غذا زده و در پی وعده مساعد مسئولان قضایی مبنی بر رسیدگی به خواسته‌هایشان به اعتصاب خود پایان داده بودند.

همچنین در تاریخ ۳۱ شهریورماه، به همراه چندین تن از زندانیان محبوس در بند سیاسی زندان ارومیه در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی به زندانیان بیمار از گرفتن سهمیه غذای خود امتناع کرده و در تاریخ ۱ مهرماه، با وعده مساعد مسئولان سهمیه غذای خود را دریافت کرده بودند.

دارا رشیدی، فرزند مصطفی و اهل شهرستان سردشت است. او که زندانی سیاسی سابق محسوب می‌شود از سال ۸۰ تا ۸۷ به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق همکاری با یکی از گروههای مخالف نظام به مدت ۷ سال در زندان‌های نقده و ارومیه تحمل حبس کرده است.

بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‌هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می‌زنند. بسیاری از این اعتصاب‌ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی‌های بلندمدت بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید