خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, کارگران  >  احضار و بازجویی مازیار سیدنژاد در دادسرای اوین

احضار و بازجویی مازیار سیدنژاد در دادسرای اوین

خبرگزاری هرانا – مازیار سیدنژاد، فعال کارگری، امروز یکشنبه ۲۸ شهریورماه، در پی مراجعه به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای اوین مورد بازجویی قرار گرفت. وی اواسط ماه جاری به صورت تلفنی به این شعبه احضار شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰، مازیار سیدنژاد، فعال کارگری در پی مراجعه به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای اوین مورد بازجویی قرار گرفت.

آقای سیدنژاد دو هفته قبل، طی یک تماس تلفنی به دادسرای اوین احضار شده و بازجویی روز جاری او توسط حفاظت اطلاعات قوه قضاییه در این شعبه صورت گرفته است.

در جریان این بازجویی به آقای سیدنژاد گفته شده است که در صورت نیاز به حضور مجدد، با او تماس گرفته خواهد شد.

مازیار سیدنژاد پیشتر در تاریخ ۱۷ خردادماه توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در تهران دستگیر و پس از چند روز به بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. وی نهایتا در تاریخ ۲۵ مردادماه با تودیع قرار به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

پرونده این فعال کارگری در شعبه ۴ دادسرای شهید مقدس تحت بررسی است. به گفته یک منبع مطلع، اتهامات او طی مراحل بازجویی “عضویت در گروه های مخالف نظام و ظن فرار” عنوان شده بود.

مازیار سیدنژاد پیش از این نیز در تاریخ ۱۰ آذر ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در اهواز بازداشت و پس از پایان مراحل بازجویی به زندان شیبان اهواز منتقل شده بود. وی نهایتا در تاریخ ۲۷ اسفند ۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان شیبان اهواز آزاد شد.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی شب شنبه ۲۹ دی ۹۷ با پخش گزارشی با عنوان “طراحی سوخته” به انتشار اوراق بازجویی تعدادی از دستگیرشدگان اعتراضات کارگری خوزستان و اعترافات تلویزیونی مازیار سیدنژاد، سپیده قلیان، اسماعیل بخشی، علی نجاتی و چند تن دیگر علیه خودشان پرداخت که در آن گفته بودند با گروه‌های مارکسیستی و برانداز در خارج از ایران ارتباط دارند.

به گفته منابع نزدیک به این فعال کارگری، چهره مازیار سیدنژاد، به دلیل تغییرات متاثر از فشارها و شرایط بد بازداشت در این فیلم به سادگی قابل شناسایی نبوده است.

جلسه نخست و دوم دادگاه این فعال کارگری متهم به عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام، اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام به ترتیب در اردیبهشت ۹۸ و مردادماه ۹۹ برگزار شده بود. قاضی با استناد به آنکه ۳ اتهام برای یک فعل واحد به وی منتسب شده، تنها یک اتهام را برای صدور حکم در نظر گرفته است.

وی نهایتا توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز از بابت اتهام عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. خردادماه امسال شعبه ۱۶ دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان محکومیت این فعال کارگری را عینا تایید کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید