خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  تفتیش منزل محمدرضا فقیهی، وکیل دادگستری در تهران

تفتیش منزل محمدرضا فقیهی، وکیل دادگستری در تهران

خبرگزاری هرانا – منزل محمدرضا فقیهی، وکیل دادگستری امروز چهارشنبه ۳ شهریورماه توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت. آقای فقیهی روز شنبه ۲۳ مردادماه به همراه گروهی از وکلا و فعالان مدنی در جریان برگزاری جلسه‌ای در دفتر انجمن حمایت از حقوق شهروندی در تهران بازداشت شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۳ شهریورماه ۱۴۰۰، منزل محمدرضا فقیهی، وکیل دادگستری توسط نیروهای امنیتی مورد بازرسی قرار گرفت.

سعید خلیلی، وکیل دادگستری در این خصوص در حساب شخصی خود نوشته است: «امروز صبح به درخواست خانواده همکار گرامی آقای فقیهی و برای اعلام وکالت به دادسرای اوین مراجعه کردم، از جلوی درب ورودی گفتند نه وکیل می پذیریم و نه با وثیقه آزاد می کنیم. در راه بازگشت خبردار شدم که مامورین به خانه ایشان یورش برده و در حال بازرسی منزل ایشان هستند.»

روز شنبه ۲۳ مردادماه آقای فقیهی به همراه ۸ تن از وکلا و فعالان مدنی از جمله آرش کیخسروی، مصطفی نیلی، مهدی محمودیان، محمدهادی عرفانیان کاسب، مریم افرافراز و لیلا حیدری در جریان برگزاری جلسه ای در دفتر انجمن حمایت از حقوق شهروندی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. پیشتر یک منبع مطلع در گفتگو با هرانا گفته بود: «حدود ساعت ۳ این جلسه آغاز و حدود ۴.۵ بعد از ظهر بیش از ۱۵ مامور به داخل جلسه ورود کرده و بدون ارائه حکم قضایی افراد حاضر را که متشکل از ۷ وکیل دادگستری و ۲ فعال مدنی بودند به صورت موقت و در همان محل تا حدود ساعت ۷.۵ عصر بازداشت کردند.»

به گفته این منبع مطلع: «پس از ساعت ۷.۵ عصر ۴ تن از بازداشت شدگان از جمله محمد هادی عرفانیان کاسب و لیلا حیدری از همان محل آزاد شده و آرش کیخسروی، مصطفی نیلی، مهدی محمودیان، مریم افرافراز، محمدرضا فقیهی توسط مامورانی که از ضابطین امنیتی بودند به صورت تک به تک به مکان نامعلومی منتقل شدند.»

این منبع مطلع در خصوص جزئیات جلسه این وکلا و فعالان مدنی گفت: «تعدادی از وکلای دادگستری پیشتر در جلساتی حوزه های مختلف حقوقی و مباحث عمومی مختلف از جمله در خصوص سببیت، تقصیر و قصور، معاونت و مباشرت در موضوعات مختلف عمومی را بررسی می کردند. در زمان کرونا غالبا جلسات به صورت آنلاین برگزار شده و پس از مدتها این جلسه به صورت حضوری برگزار شده بود.»

به گفته این منبع مطلع؛ در جریان این جلسه قرار بود در خصوص بررسی قصور احتمالی صورت گرفته در خصوص همه گیری کرونا و مباحث مطرح شده توسط مقامات و مسئولان گفت‌وگو شود و اگر به جمع بندی مشخصی در این‌باره می رسیدند که تقصیر و قصور مقامات و مسئولین چه تبعاتی داشته و بر اساس چه ماده قانونی قابل پیگیری است ممکن بود در این خصوص دادخواست و شکایتی علیه برخی مقامات تنظیم شود ولی فعلا به جمع بندی کاملی نرسیده بودند.

محمدرضا فقیهی، وکیل دادگستری و عضو هیات امنا، دبیر کمیته حقوقی و عضو هیات مدیره اولین انجمن دفاع از حقوق زندانیان در ایران است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید