خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  اعتراضات بهبهان؛ آزادی ۲ شهروند، همزمان با تداوم بازداشت ۱۱ تن دیگر

اعتراضات بهبهان؛ آزادی ۲ شهروند، همزمان با تداوم بازداشت ۱۱ تن دیگر

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۱ شهریورماه عظیم حسنی و امیررضا طیبی به ترتیب از زندان‌های بهبهان و شیبان اهواز آزاد شدند. بهمن طیبی، مهدی مصباح، مهدی شجاعی و محمد خرم کماکان در زندان بهبهان در بازداشت بسر می‌برند. احمدرضا و مقداد طیبی در بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز و سیاوش خلیلی، محمد شکری، مهران طیبی، محمد طیبی و علی طیبی در زندان شیبان اهواز نگهداری می‌شوند. این شهروندان اوایل مردادماه امسال در خصوص اعتراضات اخیر بهبهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند. بازداشت این شهروندان با ضرب و شتم توسط نیروهای امنیتی همراه بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ساعت ۱۳ روز دوشنبه ۱ شهریورماه ۱۴۰۰، عظیم حسنی از زندان بهبهان آزاد شد.

همزمان امیررضا طیبی نیز با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان شیبان اهواز آزاد شد. بهمن طیبی، مهدی مصباح، مهدی شجاعی و محمد خرم کماکان در زندان بهبهان در بازداشت بسر می‌برند. احمدرضا طیبی و مقداد طیبی نیز در بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز و سیاوش خلیلی، محمد شکری، مهران طیبی، محمد طیبی و علی طیبی در زندان شیبان اهواز نگهداری می‌شوتد. پیشتر نیز آرمین کیانی در تاریخ ۹ مردادماه از زندان بهبهان آزاد شده بود.

مهدی مصباح، بهمن طیبی، آرمین کیانی و عظیم حسنی در جریان اعتراضات اخیر بهبهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان بهبهان منتقل شده بودند.  بازداشت این شهروندان با ضرب و شتم توسط نیروهای امنیتی همراه بوده است. به گفته یک منبع مطلع در پی ضرب و شتم قفسه سینه آقای حسنی به شدت آسیب دیده بود. مهدی شجاعی نیز در تاریخ ۷ مردادماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و یک روز بعد از بازداشتگاه یک نهاد امنیتی به زندان اهواز منتقل شده بود.

مهران ‌طیبی، محمد طیبی، علی طیبی، محمد شکری، امیررضا طیبی، مقداد طیبی و سیاوش خلیلی، از اهالی روستای کردستان بزرگ از توابع شهرستان بهبهان ساعت ۴ صبح روز سه‌شنبه ۱۲ مردادماه توسط نیروهای امنیتی در منازل خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. بازداشت این شهروندان همراه با ضرب و شتم شدید و به بهانه شرکت در اعتراضات خوزستان نسبت به بی آبی و سو مدیریت مسئولان صورت گرفته بود. پیشتر یک منبع مطلع در خصوص بازداشت این شهروندان به هرانا گفته بود: «صبح زود حدود ۲۰ الی ۳۰ مامور امنیتی در حالی که با کلاشینکف تیراندازی هوایی می‌کردند وارد روستا شده و به منازل ۱۵ تن از اهالی روستا رفتند. سیاوش خلیلی و امیررضا طیبی نیز در نبود برادرنشان که ماموران قصد بازداشت آنان را داشتند، دستگیر شده‌اند.»

تداوم بازداشت این شهروندان در شرایطی است که روز شنبه ۹ مردادماه، به صورت شفاهی از سوی مسئولان زندان به دوتن از این افراد گفته شده بود که تا پایان روز آزاد خواهند شد.

مهدی شجاعی، از اهالی روستای کردستان بزرگ از توابع شهرستان بهبهان در استان خوزستان، ۳۸ ساله، متاهل و پدر یک فرزند است.

هرانا پیشتر در گزارشی با عنوان “گزارش جمع بندی از هفته دوم اعتراضات خوزستان/ اعتراض در ۴۱ شهر” از احراز هویت ۱۷۱ تن از بازداشت شدگان خبر داده بود. تجمعات مردمی از شب پنجشنبه ۲۴ تیرماه در استان خوزستان در اعتراض به بی آبی و سوء مدیریت مسئولان، در این استان آغاز شد. این اعتراضات طی دو هفته به دست کم ۴۱ شهر گسترش یافت. بر اساس گزارشات دریافتی علاوه بر ده‌ها کشته و زخمی در جریان این اعتراضات صدها شهروند معترض نیز بازداشت شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید