خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  منیره عربشاهی از زندان کچویی کرج به مرخصی درمانی اعزام شد

منیره عربشاهی از زندان کچویی کرج به مرخصی درمانی اعزام شد

خبرگزاری هرانا – منیره عربشاهی، فعال مدنی محبوس در زندان کچویی کرج به مرخصی درمانی پنج روزه اعزام شد. خانم عربشاهی در تاریخ ۹ مردادماه، در پی وخامت حال از این زندان به بیمارستان اعزام و روز بعد بدون رسیدگی پزشکی و تنها پس از انجام آزمایش به زندان کچویی کرج بازگردانده شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰، منیره عربشاهی، فعال مدنی محبوس در زندان کچویی کرج به مرخصی اعزام شد.

اعزام به مرخصی خانم عربشاهی به صورت استعلاجی و به مدت ۵ روز صورت گرفته است.

خانم عربشاهی در تاریخ ۹ مردادماه، در پی وخامت حال از زندان کچویی کرج به بیمارستان اعزام و یک روز بعد بدون رسیدگی پزشکی و تنها پس از انجام آزمایش از بیمارستان به زندان کچویی کرج بازگردانده شد.

بازگرداندن این فعال مدنی به زندان کچویی کرج به بهانه کمبود تخت، بدون رسیدگی پزشکی و پس از انجام آزمایش صورت گرفته و در شرایطی است که بهداری زندان فاقد امکانات مورد نیاز برای رسیدگی به وضعیت او است. به گفته یک منبع مطلع بر اساس نتایج آزمایشاتی که در بیمارستان از او گرفته شده است، منیره عربشاهی با مشکلات عدیده ای همچون نارسایی کلیوی نیز مواجه شده است.

هرانا هفته گذشته در گزارشی از عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت این فعال مدنی زندانی خبر داده بود. این فعال مدنی زندانی با وجود دستور پزشک مبنی بر آزمایش هفتگی و رسیدگی پزشکی تاکنون مورد آزمایش قرار نگرفته بود. به گفته یک منبع مطلع؛ پزشک جراح خانم عربشاهی دستور رسیدگی فوری پزشکی داده و خطر جانی و بروز شوک را مطرح کرده است. این منبع نزدیک به خانواده  در این خصوص به هرانا گفته بود: «منیره عربشاهی به دلیل خارج کردن غده تیروئید باید هفته‌ای یکبار آزمایش خون داده و تحت نظر باشد. با این حال از زمان بازگشت به زندان تا امروز به بهانه نبود پزشک مورد هیچگونه رسیدگی قرار نگرفته است. حتی توان صحبت کردن هم ندارد و از ۴ روز قبل هر چیزی که می‌خورد را فورا بالا می‌آورد. جان منیره در خطر است.»

خانم عربشاهی که از تاریخ ۱۳ اردیبهشت‌ماه از زندان کچویی کرج با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به مرخصی درمانی اعزام شده بود، در تاریخ ۱ مردادماه پس از انجام جراحی و تخلیه غده تیروئید به زندان بازگشت.

با وجود اینکه در خصوص گواهی عدم تحمل حبس خانم عربشاهی، علاوه بر پزشکی قانونی، تائید ۳ پزشک معتمد دیگر به لحاظ اداری مورد نیاز است، او پیشتر صرفا توسط یک پزشک ویزیت شده که عدم تحمل حبس را تائید کرده است با این حال خانم عربشاهی جهت ویزیت توسط دو پزشک دیگر تاکنون اعزام نشده بود.

دختر خانم عربشاهی، یاسمن آریانی از مخالفان حجاب اجباری در حالی که در تاریخ ۲۵ بهمن ۹۷ با پایان حبس از بابت محکومیت پیشین خود از زندان اوین آزاد شده بود، در تاریخ ۲۱ فروردین ۹۸ مجددا بازداشت و به بازداشتگاه وزرا در تهران منتقل شد. خانم عربشاهی یک روز پس از او بازداشت و به همراه فرزندش به زندان قرچک ورامین منتقل شدند. آنها نهایتا در تاریخ ۲۲ مرداد ۹۸ از زندان قرچک ورامین به بند زنان زندان اوین منتقل شدند و مجددا در تاریخ ۳۰ مهرماه سال گذشته از بند زنان زندان اوین به زندان کچویی کرج تبعید شدند.

این دختر و مادر زندانی مردادماه ۹۸ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی محمد مقیسه محاکمه و هرکدام از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا” به ۱۶ سال حبس تعزیری و در مرحله تجدیدنظر هرکدام مجموعا به ۹ سال و ۷ ماه حبس محکوم شدند. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال و شش ماه زندان در خصوص هر یک از آنها قابل اجرا است.

 یاسمن آریانی نیز در تاریخ ۱۵ تیرماه از زندان کچویی کرج به مرخصی اعزام و روز سه شنبه ۱۲ مردادماه به زندان بازگشت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید