خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  تداوم ارائه داروی تاریخ مصرف گذشته با برچسب جعلی به مبتلایان به ویروس اچ آی وی

تداوم ارائه داروی تاریخ مصرف گذشته با برچسب جعلی به مبتلایان به ویروس اچ آی وی

خبرگزاری هرانا – ارائه داروی تاریخ مصرف گذشته دولوتگراویر، با برچسب جعلی توسط مرکز بیماری‌های رفتاری بخش عفونی بیمارستان امام خمینی تهران به شماری از مبتلایان به ویروس اچ آی وی کماکان ادامه دارد. تداوم این روند در شرایطی است که داروی مورد نظر در بازار آزاد به فروش نمی‌رسد. همچنین توقف مصرف دارو و یا مصرف داروی تاریخ مصرف گذشته می‌تواند منجر به مقاومت بدن مبتلایان این ویروس به درمان شده و خطرات جانی جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ارائه داروی تاریخ مصرف گذشته دولوتگراویر، با برچسب جعلی توسط مرکز بیماری‌های رفتاری بخش عفونی بیمارستان امام خمینی تهران به شماری از مبتلایان به ویروس اچ آی وی کماکان ادامه دارد.

تداوم این روند در شرایطی است که داروی مورد نظر در بازار آزاد به فروش نمی‌رسد. همچنین توقف مصرف دارو می‌تواند منجر به مقاومت بدن مبتلایان به این ویروس به درمان شود. بنا به اطلاعات موجود در بروشور دولوتگراویر، عمر مفید این دارو تنها ۲ سال پس از تولید است و مصرف‌کنندگان در صورت مشاهده هرگونه تغییری و یا مخدوش بودن تاریخ باید از مصرف آن پرهیز کنند. با این وجود مرکز بیماری‌های رفتاری بخش عفونی بیمارستان امام خمینی با چسباندن برچسبی به روی بسته بندی با تاریخ مصرف ۳ ساله، سعی بر مخفی کردن این امر داشته است.

یک منبع مطلع در خصوص این اقدام به هرانا گفت: «پیشتر که به تاریخ مصرف گذشته بودن داروها اعتراض کردیم به ما گفتند این داروها یک سال پس از انقضا همچنان قابل استفاده هستند و جای نگرانی نیست. این در حالی است تنها ۱۵ روز به اتمام همین تاریخ روی برچسب جعلی هم مانده است.»

یک شهروند دیگر که یکی از نزدیکانش مبتلا به ویروس اچ آی وی است نیز به هرانا گفت: «پیشتر بیماران داروی هندی داروی تنوفوویر دیسوپروکسیل و امتریسیتابین با دوز ۲۰۰/۳۰۰ را از مرکز دریافت می‌کردند. حالا داروی امتریسیتابین/ تنوفوویر آلافنامید با دوز ۲۰۰/۲۵ به آنها ارائه شده. حالا ما نمی‌دانیم آیا این امر عوارض جانبی ندارد؟ واقعا نگران عزیزان خودمان هستیم.»

یکی از مبتلایان به ویروس اچ آی وی می‌گوید که اعتراضاتش تاکنون هیچ نتیجه‌ای نداشته است. به گفته او پیشتر نیز تنها به او اعلام کرده بودند فقط همین داروها را در دسترس دارند.

هرانا فروردین‌ماه امسال در گزارشی از ارائه داروی تاریخ مصرف گذشته به مبتلایان ویروس اچ آی وی با برچسب تاریخ جعلی خبر داده بود.

جمهوری اسلامی ایران طی سه نشست ویژه سامان ملل متحد درخصوص ویروس اچ آی وی که در سال های ۱۳۸۲، ۱۳۸۷ و ۱۳۹۰ برگزار شده، به ارائه رایگان روند درمان در کشور متعهد شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید