خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  اجرای حکم اعدام دو زندانی در زندان ارومیه

اجرای حکم اعدام دو زندانی در زندان ارومیه

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز یکشنبه ۲۷ تیرماه، حکم دو زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، در زندان ارومیه به اجرا درآمد. این زندانیان روز جمعه ۲۵ تیرماه، به همراه یک تن دیگر جهت اجرای حکم به سلول های انفرادی این زندان منتقل شده بودند. زندانی سوم در پی کسب رضایت به بند بازگردانده شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰، دو زندانی در زندان ارومیه اعدام شدند.

هویت این زندانیان که روز جمعه ۲۵ مهرماه، جهت اجرای حکم به سلول های انفرادی زندان ارومیه منتقل شده بودند، بابک اصلانی و محسن اصفهانی، توسط هرانا احراز شده است. زندانی دیگری به نام میثم صادقی که همزمان با این زندانیان جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود در پی کسب رضایت به بند بازگردانده شده است.

اجرای حکم این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید