خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  زندان ارومیه؛ انتقال دستکم سه زندانی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

زندان ارومیه؛ انتقال دستکم سه زندانی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

خبرگزاری هرانا – روز جمعه ۲۵ تیرماه، سه زندانی در زندان ارومیه که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، جهت اجرای حکم به سلول های انفرادی این زندان منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بعدازظهر جمعه ۲۵ تیر ۱۴۰۰، دستکم سه زندانی محکوم به اعدام در زندان ارومیه جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند.

هویت این زندانیان، بابک اصلانی، محسن اصفهانی و میثم صادقی، با اتهام قتل، توسط هرانا احراز شده است. دو تن از این زندانیان از خوابگاه ۱-۲ زندان ارومیه و یک نفر از بند جوان به سلول انفرادی منتقل شده اند. علیرغم انتشار اخباری مبنی بر اجرای حکم این زندانیان، بنا به اطلاع هرانا این شهروندان کماکان در سلول انفرادی هستند و تا لحظه تنظیم این گزارش حکم آنان اجرا نشده است.

روز جمعه انتقال این زندانیان جهت اجرای حکم اعدام با اعتراض سایر زندانیان بند جوانان و خوابگاه ۱-۲ همراه شد. به دنبال این اعتراض، اجرای حکم این افراد که قرار بود سحرگاه امروز انجام گیرد به روز آتی موکول شد. یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفته است که در صورت اینکه این افراد طی روز جاری موفق به کسب مهلت و یا اخذ رضایت اولیای دم نشوند حکم آنان سحرگاه فردا اجرا خواهد شد.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید