خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  علیرغم موافقت با مرخصی؛ تداوم حبس رضا مهرگان در سایه عدم توان تودیع وثیقه

علیرغم موافقت با مرخصی؛ تداوم حبس رضا مهرگان در سایه عدم توان تودیع وثیقه

خبرگزاری هرانا – رضا مهرگان، فعال مدنی محبوس در زندان اوین، با گذشت بیش از ۳ ماه از موافقت با مرخصی استعلاجی، به دلیل عدم توانایی در تامین قرار وثیقه، کماکان در زندان بسر می‌برد. آقای مهرگان زمستان ۹۸ توسط دادگاه انقلاب تهران به ۷ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و دو سال تبعید محکوم شد. این حکم در مرحله تجدیدنظر، به ۶ سال حبس تعزیری تقلیل یافت. با اعمال ماده ۱۳۴، مجازات اشد یعنی ۵ سال زندان در خصوص وی قابل اجرا است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، رضا مهرگان فعال مدنی محبوس در زندان اوین، علیرغم موافقت با مرخصی درمانی و صدور قرار وثیقه، کماکان در زندان بسر می‌برد.

از ابتدای سال جاری، باوجود موافقت با اعزام آقای مهرگان به مرخصی استعلاجی ۲۰ روزه، این فعال مدنی به دلیل عدم توانایی در تامین وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی صادره، کماکان در زندان بسر می‌برد. آقای مهرگان از بیماری قلبی و فشار خون رنج می‌برد و با توجه به وضعیت جسمی نامساعد نیاز به درمان دارد.

رضا مهرگان در تاریخ ۷ شهریورماه ۹۸، توسط نیروهای امنیتی در حوالی رامسر بازداشت و مدتی بعد از بازداشتگاه یکی از نهادهای امنیتی به بند عمومی زندان اوین منتقل شد.

این فعال مدنی در تاریخ ۸ دی ماه ۹۸، توسط شعیه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” به ۵ سال حبس، از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۱ سال حبس، از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی” به ۱ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق و از حیث مجازات تکمیلی به دو سال اقامت اجباری در منطقه جعفرآباد از توابع آرین شهر خراسان جنوبی محکوم شد.

حکم صادره بعدا توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران، به ریاست قاضی احمد زرگر، به ۶ سال حبس تعزیری تقلیل یافت. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری در خصوص وی قابل اجرا است.

در این حکم دادگاه با استناد به اینکه اقدامات انجام شده متهم در شرکت در تجمعات غیرقانونی مشمول بزه اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور محسوب شده و نمی‌توان آن را دو اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و اخلال در نظم عمومی قلمداد نمود، آقای مهرگان را از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی” تبرئه کرد. دادگاه همچنین در این دادنامه مجازات تکمیلی در خصوص وی را نیز حذف کرد.

رضا مهرگان در تاریخ ۱۰ آذرماه ۱۳۹۹، همراه با محمد ابوالحسنی فعالین مدنی، از بابت پرونده دیگری که علیه آنها گشوده شده بود، از زندان اوین به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای اوین به ریاست قاضی حاجی مرادی اعزام شدند.

در جریان این جلسه بازپرسی این فعالین مدنی به “تبلیغ علیه نظام” متهم شدند و قرار بازداشت موقت برای آقای مهرگان و قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی برای آقای ابوالحسنی صادر شد. مصداق اتهام این این دو فعال مدنی “برگزار کردن مراسم جهلم جانباختگان اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۹۸ در زندان” بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید