خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, زندانیان  >  چهار زندانی سیاسی از زندان نقده آزاد شدند

چهار زندانی سیاسی از زندان نقده آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – روز پنجشنبه ۱۰ تیرماه، چهار زندانی سیاسی به نام‌های نجم‌الدین محمدی، شیرکو آگوشی (دهکردی)، سیامند شهسوار و کمال عزیزنژاد به صورت زودهنگام از زندان نقده آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز پنجشنبه ۱۰ تیرماه ۱۴۰۰، چهار زندانی سیاسی به نام‌های نجم‌الدین محمدی، شیرکو آگوشی (دهکردی)، سیامند شهسوار و کمال عزیزنژاد از زندان نقده آزاد شدند.

آزادی زودهنگام این شهروندان با قرار گرفتن نام آنان در لیست آزادی های موسوم به «عفو» صورت گرفته است.

نجم‌الدین محمدی در آذرماه سال ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در پیرانشهر بازداشت و پس از سه ماه بازجویی، با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. او اواخر سال ۹۸ در دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام به ۳۰ ماه حبس تعزیری محکوم و پاییز ۹۹ جهت تحمل حبس، به زندان نقده منتقل شد.

بعلاوه شیرکو آگوشی (دهکردی) در تاریخ ۹ شهریورماه ٩٨، پس از زخمی شدن توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت و سپس به اتهام عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام توسط دادگاه انقلاب پیرانشهر به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد. او در پرونده‌ای دیگر در دادگاه انقلاب مهاباد به اقدام مسلحانه و درگیری با نیروهای سپاه پاسداران متهم شده است.

این زندانی سیاسی، روز شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰، با پابند الکترونیکی جهت سپری کردن باقیمانده دوران محکومیت خود را با محدودیت تردد و در خارج زندان، از زندان نقده به مرخصی اعزام شده بود.

همچنین سیامند شهسوار اوایل دی‌ماه ۹۷ به هنگام سفر به اقلیم کردستان عراق در پایانه‌ی حاج عمران در مرز پیرانشهر بازداشت و اواخر دی ماه ۹۷ از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به زندان نقده منتقل شد.

او در دادگاه انقلاب از بابت اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون، به پنج سال حبس محکوم و نهایتا با تودیع وثیقه، تا هنگام صدور رای دادگاه تجدیدنظر آزاد شد. حکم صادره علیه او به ۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری تقلیل یافت و در فروردین ۹۹ جهت تحمل حبس راهی زندان نقده شد.

کمال عزیزنژاد، تابستان ۹۶ توسط نیروهای امنیتی در پیرانشهر بازداشت و اواخر شهریور ۹۶ با تودیع وثیقه از یکی از بازداشتگاه های امنیتی در ارومیه آزاد شد. او اسفندماه ۹۶ به اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام به پنج سال حبس محکوم و ابتدای فروردین ۹۷ جهت تحمل حبس به زندان نقده منتقل شد.

نجم الدین محمدی اهل روستای “گردکسپیان” از توابع پیرانشهر، سیامند شهسوار فرزند مصطفی، اهل شهرستان ارومیه و شیرکو آگوشتی و کمال عزیزنژاد اهل شهرستان پیرانشهر هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید