خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  با توقف اجرای حکم؛ حسین سپنتا، پس از ۸ سال از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد

با توقف اجرای حکم؛ حسین سپنتا، پس از ۸ سال از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۷ تیرماه، حسین سپنتا زندانی سیاسی بیمار، با توقف اجرای حکم حبس، از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد. آقای سپنتا که هشتمین سال از دوران محکومیت خود را در این زندان سپری می کرد، علیرغم ابتلا به یک اختلال مزمن و پیش رونده نخاعی چندین بار با مخالفت مسئولان جهت آزادی مشروط روبرو شده و از رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۷ تیر ۱۴۰۰، حسین سپنتا زندانی سیاسی بیمار، از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد.

آزادی آقای سپنتا در هشتمین سال از دوران محکومیت او و با توقف اجرای حکم حبس به دلیل حاد تر شدن وضعیت بیماری صورت گرفته است. حسین سپنا در طول مدت تحمل حبس علیرغم آنکه از یک اختلال مزمن و پیش‌رونده‌ نخاعی رنج می برد از رسیدگی پزشکی محروم مانده بود.

پیشتر یک منبع مطلع وضعیت آقای سپنتا را اسفناک و دارای کیست نخاعی توصیف کرده و گفته بود: «علیرغم وخامت حال تاکنون ۸ بار با درخواست آزادی مشروط او مخالفت شده و از اعزام به مرخصی محروم مانده است. آقای سپنتا دچار کاهش وزن شدید شده و توانایی راه رفتن را نیز از دست داده است. او توان انجام کارهای روزمره را ندارد و امورات شخصی از جمله شست‌و‌شو و رفتن به سرویس بهداشتی با کمک هم بندی‌های وی انجام می‌شود. او نیازمند قرص‌های مسکن قوی است که با هزینه خانواده‌اش تهیه می‌شوند، پدر ایشان بازنشسته ارتش است و برای تامین این هزینه‌های گزاف با مشکل مواجه می‌شود.»

به گفته این منبع؛ حسین سپنتا، زندانی سیاسی ۳۸ ساله، در اسفندماه سال گذشته دچار سکته شده و به مدت دو هفته به بیمارستان منتقل شده بود. وی همچنین در اردیبهشت ماه امسال به بیمارستان منتقل و پس از گذشت ۲۰ روز به زندان بازگردانده شد.

گفته می شود آقای سپنتا در سال ۹۷ اقدام به اعتصاب غذا کرده و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شده بود.

سازمان عفو بین الملل، سال گذشته طی فراخوانی خواستار اقدام فوری در خصوص وضعیت این زندانی سیاسی شده بود. براساس این بیانیه؛ آقای سپنتا از دردهای شدید، بی‌حسی، عدم تعادل، اختلال حرکتی، دشواری در بلع و ناتوانی در کنترل ادرار و مدفوع رنج می‌برد. به علاوه در بخشی از این فراخوان گفته شده بود؛ تداوم حبس آقای سپنتا در حالیست که سازمان پزشکی قانونی کشور در خردادماه ۱۳۹۶ گواهی داده بود که “حسین سپنتا تنها در صورت فراهم بودن شرایط زیر شامل رعایت اصول و موازین ‌بهداشتی، استفاده از عصا هنگام راه رفتن، پرهیز از هرگونه فعالیت، کمک حمایتی سایرین جهت راه رفتن و انجام اموری که نیاز به ایستادن دارد، ویزیت دوره‌ای متخصص و مصرف منظم داروها، قادر به تحمل کیفر حبس خواهد بود”.

بر اساس گزارش این سازمان، آقای سپنتا، از بابت اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید