خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  مرگ نوجوان فارغانی بر اثر عقرب گزیدگی؛ والدین کودک تعلل کادر درمان را عامل مرگ دانستند

مرگ نوجوان فارغانی بر اثر عقرب گزیدگی؛ والدین کودک تعلل کادر درمان را عامل مرگ دانستند

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۱ تیرماه یک نوجوان ۱۳ ساله ساکن در بخش فارغان استان هرمزگان دچار عقرب گزیدگی شده و یک روز بعد در بیمارستان جان خود را از دست داد. پدر و مادر این نوجوان علت مرگ فرزند خود را تعلل کادر پزشکی و عدم اعزام با آمبولانس عنوان کرده اند. با اینحال روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان مدعی شده که مراجعه دیرهنگام عامل اصلی فوت این نوجوان بوده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از همشهری، روز یکشنبه ۱ تیرماه یک نوجوان فارغانی، حدود ۲۴ ساعت پس از عقرب‌گزیدگی جان خود را از دست داد. دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به فاصله یک روز از این واقعه، علت مرگ را مراجعه دیرهنگام خانواده و نپذیرفتن انتقال وی با آمبولانس از فارغان به حاجی‌آباد توسط خانواده اعلام کرد.

اما ماجرا با پاسخ علوم پزشکی پایان نیافت و روز دوشنبه هفتم تیرماه نامه ای منسوب به مادر این نوجوان فوت‌شده منتشر شد که پاسخ علوم پزشکی را غیرصحیح اعلام کرده بود. مادر در نامه خود آورده است: “در این اتفاق، علی ۱۳ساله سحرگاه که در خواب بود مورد گزش عقرب قرار گرفت و بلافاصله به درمانگاه فارغان منتقل شد. با کمال تاسف به رغم حضور پزشک در درمانگاه، ایشان فقط از طریق تماس تلفنی فرزند مرا ویزیت کرد و حاضر نشد  به بالین فرزندم بیاید، با وجود اینکه در درمانگاه فارغان آمبولانس بود، از اعزام با آمبولانس خودداری شد.”

در بخش دیگری از این نامه آمده است: “ما خودروی شخصی نداشتیم و آن روز تمام تلاشمان را کردیم و تمام روستاهای فارغان را زیر و رو کردیم که یک خودرو اجاره کنیم که اکثر رانندگان به خاطر اینکه حدس و گمانشان این بود که بیمار کرونایی است، حاضر به انتقال فرزندم نشدند و علت تاخیر چندساعته چیزی جز عدم دسترسی به خودرو نبود.”

این مادر در بخش دیگری از نامه خود نوشته است: “در بیمارستان حاجی‌آباد هم فرزندم در یک اتاق بدون امکانات و بدون کمترین مراقبت معطل ماند. تا اینکه به خاطر استفراغ پی‌درپی و کبودی لثه، پزشکان کمی به خودشان آمدند و زمانی مراحل درمان نهایی را شروع کردند که زهر عقرب کار خودش را کرده بود و حتی اعزامش از سوی بیمارستان حاجی‌آباد  به بندرعباس نیز در آخرین ساعات روز حادثه با تعلل کادر پزشکی بیمارستان حاجی‌آباد همراه بود.”

جمشیدی، پدر این نوجوان جانباخته نیز  انتساب نامه یادشده به همسرش را تایید کرده و ضمن تایید گفته‌های لاله دهقانی گفت: “حدود ساعت ۱۱صبح روز یکم تیر فرزندم را به درمانگاه بردم که دکتر تلفنی دستور تزریق دارو را به کادر درمان درمانگاه فارغان داد.”

وی ادامه داد: “بعد از تزریق دارو حال فرزندم بدتر شد و هرچه اصرار کردم برای انتقالش به حاجی آباد از آمبولانس درمانگاه استفاده کنند، پاسخ دادند آمبولانس برای موارد خاص مانند انتقال افراد تصادفی یا بیماران قلبی است.

پدر علی درباره نامه‌ای که در درمانگاه فارغان با اثرانگشت وی موجود است و در آن مراجعه در ساعت ۱۳ و ندادن رضایت برای انتقال فرزندش با آمبولانس قید شده، گفت: من سواد درستی ندارم و نمی‌دانم پای چه نامه‌ای را انگشت زده‌ام.

با اینحال سخنگو و رییس روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان مدعی شده که مراجعه دیرهنگام عامل اصلی فوت نوجوان یادشده است.

فاطمه نوروزیان در این خصوص مدعی شد: “دانشگاه علوم پزشکی از نامه منتسب به مادر این نوجوان مطلع بوده و ضمن درک این مصیبت و شرایط روحی ایشان، مراتب همدردی و تسلیت خود را اعلام می‌کند اما تمام مطالب اعلام‌شده دانشگاه علوم پزشکی مبتنی بر مستندات و مدارک است. وی رسید دستگاه کارتخوان درمانگاه که ساعت ۱۳ روز حادثه توسط پدر پرداخت شده را یکی از این مدارک دانست.”

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ادامه داد: “شاهدان عینی هم در محل حاضر بودند و حاضر به شهادت هستند که پدر در برابر اصرار برای انتقال فرزندش با یکی از ۲ آمبولانس درمانگاه فارغان، با نشان دادن دست خود و جای گزش‌های عقرب، اظهار داشت که ما به این عقرب زدگی‌ها عادت داریم و چیز مهمی نیست.”

نوروزیان گفت: “البته دانشگاه علوم پزشکی این پرونده را تمام‌شده نمی‌داند و تحقیقات تکمیلی در جریان است و چنانچه در هر مرحله از تحقیقات به نتیجه متفاوتی برسد، تمام اقدامات قانونی را انجام خواهد داد.”

رییس روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی اضافه کرد: “به نظر می‌رسد افرادی اقدام به ارتباط گرفتن با پدر و مادر این نوجوان کرده‌اند و سعی دارند با سوءاستفاده از این حادثه غمبار و عواطف اعضای درجه یک این خانواده، اهداف نادرست دیگری را محقق کنند که تایید درستی یا نادرستی این احتمال با کمک دفتر حقوقی و حراست دانشگاه و سازمان‌های نظارتی در دست اقدام است.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید