خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > حقوق آکادمیک, کودکان  >  در سایه فقر و محرومیت؛ بازماندن ۳ میلیون دانش آموز از تحصیل در کشور

در سایه فقر و محرومیت؛ بازماندن ۳ میلیون دانش آموز از تحصیل در کشور

خبرگزاری هرانا – وزیر آموزش‌ و پرورش گفت که ۳ میلیون دانش آموز در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ از تحصیل بازمانده اند. به گفته وی سکونت دانش آموزان در مناطق محروم و فاقد اینترنت و همچنین عدم دسترسی به ابزار آموزشی از دلایل عمده بازماندن از تحصیل دانش آموزان بوده است. بعلاوه مدیرکل آموزش‌ و پرورش خراسان رضوی عنوان کرد که این استان با سهم ۴۰ هزار نفری از این مقدار، بیشترین میزان ترک تحصیل دانش آموزان در کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از همشهری، در سال تحصیلی ۱۴۰۰ – ۱۳۹۹، قریب به ۳ میلیون دانش آموز در کشور از تحصیل بازماندند.

بر اساس این گزارش، وزیر آموزش‌ و پرورش ضمن تایید آمار مذکور، عنوان کرد که سهم چشمگیری از دانش آموزان بازمانده از تحصیل طی سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ مربوط به کودکان یا نوجوانانی است که یا به ابزار هوشمند مثل موبایل و تبلت دسترسی ندارند یا در مناطقی زندگی می‌کنند که اینترنت در آنجا نیست.

قاسمعلی خدابنده، مدیرکل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی، ضمن بیان اینکه بین استان‌های کشور خراسان رضوی بیشترین آمار ترک‌تحصیل را دارد، خاطر نشان کرد: ۴۰ هزار دانش‌آموز این استان در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ از تحصیل بازماندند که بسیاری از آنها در مناطق محروم خراسان زندگی می‌کنند. بعلاوه گران‌بودن ابزار هوشمند مانند تلفن همراه، تبلت، لپ‌تاپ و هزینه‌های اینترنت از دیگر دلایل ترک تحصیل این دانش آموزان بود؛ مادامی که یک گوشی ایرانی هوشمند در بازار تهران حداقل ۶ میلیون تومان قیمت دارد.

افزون بر این حسنعلی اصغری، مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قزوین در این‌باره گفت: ۲ هزار دانش‌آموز بازمانده از تحصیل در سطح این استان حضور دارند که یک هزار و ۲۲۷ نفر در مقطع متوسطه و ۷۷۳ نفر در دوره ابتدایی هستند.

احمد اسکندری‌نسب، مدیرکل آموزش‌ و پرورش استان کرمان هم آمار دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل در مقطع اول متوسطه را ۴ هزار و ۵۱۰ دانش‌آموز عنوان کرد و افزود: ۳ هزار و ۶۷۷ نفر از ۶۵ هزار کودک هفت‌ساله برای ثبت‌نام در مقطع اول ابتدایی به مدرسه مراجعه نکردند.

مهدیه یارعلی، کارشناس آموزشی بابیان اینکه اگر کمک پراکنده نیکوکاران و افراد دغدغه‌مند نبود،ترک تحصیل دانش آموزان تا دوبرابر آمار فعلی افزایش می‌یافت، افزود: آموزش‌ و پرورش وظیفه داشت که ابزار هوشمند را برای تدریس در اختیار همه معلمان و دانش آموزان قرار دهد اما نه‌تنها این کار را نکرد، بلکه باعث شد آنها در این وضعیت اقتصادی سخت، هزینه‌های گزافی را برای تهیه موبایل یا تبلت از جیب خود بپردازند.

سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در حالی تمام شد که چشم‌انداز سال تحصیلی آینده همچنان برای معلمان، دانش‌آموزان و والدین‌شان مبهم است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید