خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  عدم رسیدگی پزشکی؛ گزارشی از آخرین وضعیت حسین سپنتا در زندان عادل آباد شیراز

عدم رسیدگی پزشکی؛ گزارشی از آخرین وضعیت حسین سپنتا در زندان عادل آباد شیراز

خبرگزاری هرانا – حسین سپنتا زندانی سیاسی بیمار، هشتمین سال از دوران محکومیت خود را در زندان عادل آباد شیراز سپری می کند. آقای سپنتا که از یک اختلال مزمن و پیش‌رونده‌ نخاعی رنج می‌برد از رسیدگی پزشکی محروم مانده است. به گفته یک منبع مطلع علیرغم وخامت حال، تاکنون ۸ بار با درخواست آزادی مشروط او مخالفت شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حسین سپنتا زندانی سیاسی بیمار، هشتمین سال از دوران محکومیت خود را در زندان عادل آباد شیراز سپری می کند.

آقای سپنا علیرغم آنکه از یک اختلال مزمن و پیش‌رونده‌ نخاعی رنج می برد از رسیدگی پزشکی محروم مانده است. یک منبع مطلع وضعیت آقای سپنتا را اسفناک و دارای کیست نخاعی توصیف کرده و همچین افزود: «علیرغم وخامت حال تاکنون ۸ بار با درخواست آزادی مشروط او مخالفت شده و از اعزام به مرخصی محروم مانده است. آقای سپنتا دچار کاهش وزن شدید شده و توانایی راه رفتن را نیز از دست داده است. او توان انجام کارهای روزمره را ندارد و امورات شخصی از جمله شست‌و‌شو و رفتن به سرویس بهداشتی با کمک هم بندی‌های وی انجام می‌شود. او نیازمند قرص‌های مسکن قوی است که با هزینه خانواده‌اش تهیه می‌شوند، پدر ایشان بازنشسته ارتش است و برای تامین این هزینه‌های گزاف با مشکل مواجه می‌شود.»

به گفته این منبع؛ حسین سپنتا در اسفندماه سال گذشته دچار سکته شده و به مدت دو هفته به بیمارستان منتقل شده بود. وی همچنین در اردیبهشت ماه امسال به بیمارستان منتقل و پس از گذشت ۲۰ روز به زندان بازگردانده شد.

گفته می شود آقای سپنتا در سال ۹۷ اقدام به اعتصاب غذا کرده و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شده بود.

سازمان عفو بین الملل، سال گذشته طی فراخوانی خواستار اقدام فوری در خصوص وضعیت این زندانی سیاسی شده بود. براساس این بیانیه؛ آقای سپنتا از دردهای شدید، بی‌حسی، عدم تعادل، اختلال حرکتی، دشواری در بلع و ناتوانی در کنترل ادرار و مدفوع رنج می‌برد. به علاوه در بخشی از این فراخوان گفته شده بود؛ تداوم حبس آقای سپنتا در حالیست که سازمان پزشکی قانونی کشور در خردادماه ۱۳۹۶ گواهی داده بود که “حسین سپنتا تنها در صورت فراهم بودن شرایط زیر شامل رعایت اصول و موازین ‌بهداشتی، استفاده از عصا هنگام راه رفتن، پرهیز از هرگونه فعالیت، کمک حمایتی سایرین جهت راه رفتن و انجام اموری که نیاز به ایستادن دارد، ویزیت دوره‌ای متخصص و مصرف منظم داروها، قادر به تحمل کیفر حبس خواهد بود”.

بر اساس گزارش این سازمان، آقای سپنتا پیشتر از بابت اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

حسین سپنتا هم اکنون در زندان عادل آباد شیراز به سر می‌برد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید