خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  داوود و ایوب شیری جهت تحمل دوران محکومیت راهی زندان تبریز شدند

داوود و ایوب شیری جهت تحمل دوران محکومیت راهی زندان تبریز شدند

خبرگزاری هرانا – ایوب و داوود شیری، فعالین ترک (آذربایجانی) امروز شنبه ۲۲ خردادماه پس از مراجعه به واحد اجرای احکام دادسرای تبریز بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان این شهر منتقل شدند. ایوب و داوود شیری پیشتر توسط دادگاه انقلاب تبریز به ترتیب به ۲ و ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند. این محکومیت نهایتا توسط شعبه ۱ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی به ۶ ماه حبس تعزیری تقلیل یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲۲ خردادماه ۱۴۰۰، ایوب و داوود شیری، فعالین ترک (آذربایجانی) پس از مراجعه به واحد اجرای احکام دادسرای تبریز بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان این شهر منتقل شدند.

ایوب و داوود شیری در تاریخ ۲۶ آبان ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۷ اسفندماه ۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شدند.

داوود شیری در خصوص این پرونده در مردادماه ۹۹، توسط دادگاه انقلاب تبریز از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و عضویت در گروه گاماج (طیف مستقل آذربایجان) به ۳ سال حبس تعزیری، معدوم شدن خط تلفن همراه و ضبط تلفن همراه محکوم شد. نهایتا در مهرماه ۹۹، این محکومیت توسط شعبه ۱ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی به ۶ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. ایوب شیری نیز تیرماه سال گذشته توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی رحیم حملبر به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.

ایوب شیری در تاریخ ۹ تیرماه ۹۹ نیز در بخش نخست پرونده خود توسط دادگاه کیفری ۲ تبریز از بابت اتهام “اخلال در نظم و آسایش عمومی” به ۱ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. این حکم به مدت ۱ سال به حالت تعلیق درآمده است. در بخشی از دادنامه صادره علیه آقای شیری آمده بود که وی در کنار تعلیق این حکم با توجه به شیوع ویروس کرونا و افزایش قیمت نسبی لازم بهداشتی و کمبود آن به تهیه اقلام و لوازم بهداشتی مانند ماسک، دستکش، مواد شوینده، دستمال (پد) الکلی و دیگر مواد مشابه به مبلغ ۱۰ میلیون تومان تحت نظارت دادستان عمومی و انقلاب تبریز و با هماهنگی اداره بهزیستی و کمیته امداد برای خانواده های نیازمند، کم توان و افراد مبتلا به بیماری‌های خاص محکوم شد.

داوود شیری پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی دارد. این شهروند فروردین ماه ۱۳۹۱ در پی شرکت در تجمعی در اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه در شهر تبریز بازداشت شد. وی نهایتا از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به چهار ماه حبس تعزیری محکوم شد.

لازم به اشاره است اعتراضات آبان ماه، به مجموعه اعتراضات سراسری گفته می شود که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ با اعلام افزایش بی سابقه قیمت بنزین در ده‌ها شهر ایران با حضور بی سابقه معترضین در خیابان‌ها آغاز شد و برای چند روز ادامه یافت. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی وقت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز، آمار بازداشتی های اعتراضات این اعتراضات را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد. بر اساس گزارشات نهادهای مدافع حقوق بشر صدها تن نیز در پی این اعتراضات خونین جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید