خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام, سایر گروهها  >  طرح جدید مجلس؛ همکاری با دول متخاصم، «مجازات اعدام»/ تحریم توسط دول متخاصم، «عنوان ایثارگر»

طرح جدید مجلس؛ همکاری با دول متخاصم، «مجازات اعدام»/ تحریم توسط دول متخاصم، «عنوان ایثارگر»

خبرگزاری هرانا – بنا بر اعلام عضو کمیسیون قضایی مجلس، کلیات طرح تشدید مجازات جاسوسی تصویب شد و بر اساس این طرح افرادی که برای کشورهای “متخاصم” در کشور جاسوسی می‌کنند مجازات مفسد فی الارض و اعدام پیش بینی شده است. به گفته وی، همچنین کسانی که در لیست تحریم‌های کشورهای “متخاصم” قرار گیرند به عنوان ایثارگر شناخته خواهند شد. در این طرح تشخیص این موضوع به کمیته ای متشکل از «نمایندگان سازمان اطلاعات سپاه، سازمان اطلاعات ناجا و وزارت اطلاعات و اطلاعات ستاد کل نیروهای مسلح» محول شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خانه ملت، روز سه شنبه، ۱۸ خردادماه، عضو کمیسیون قضایی مجلس از تصویب کلیات طرح تشدید مجازات جاسوسی خبر داد.

حسینعلی حاجی دلیگانی در تشریح این طرح گفت: “پس از بحث و گفت و گوهای صورت گرفته کلیات این طرح تصویب و جزئیات آن برای بررسی بیشتر به کمیته مربوطه به ریاست غضنفرآبادی ارجاع شد. در این طرح برای کسانی که برای کشورهای متخاصم در کشور جاسوسی می‌کنند مجازات مفسد فی الارض و اعدام پیش بینی شد.”

وی ادامه داد: بر اساس این طرح تشخیص اینکه کشور خارجی که برایش جاسوسی می‌شود [متخاصم است] یا خیر بر عهده کمیته‌ای با عضویت نمایندگان سازمان اطلاعات سپاه، سازمان اطلاعات ناجا و وزارت اطلاعات و به ریاست نماینده اطلاعات ستاد کل نیروهای مسلح است.”

عضو کمیسیون قضایی مجلس افزود: “همچنین برای کسانی که ارتباط دهنده فرد جاسوس با کشورهای خارجی باشند مجازات حبس درجه ۴ در نظر گرفته می شود و نقض مصوبات شورای عالی امنیت ملی هم جرم انگاری شده و کسانی که در لیست تحریم های کشورهای متخاصم قرار گیرند به نوعی به عنوان ایثارگر شناخته می شوند.”

به گفته حاجی دلیگانی، “بر اساس جمع بندی های صورت گرفته مقرر شد عنوان این طرح از  تشدید مجازات همکاری کنندگان با اقدامات کشورهای متخاصم علیه امنیت و منافع ملی به اصلاح موادی از قانون مجازات اسلامی تغییر یابد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید