خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  دو زندانی در زندان قزوین اعدام شدند

دو زندانی در زندان قزوین اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز یکشنبه ۹ خرداد، حکم دو زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند در زندان قزوین به اجرا درآمد. این دو زندانی در زمان بازداشت زن و شوهر بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، روز یکشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۰، حکم اعدام دو زندانی در زندان قزوین به اجرا درآمد.

بر اساس این گزارش،‌ هویت این زندانیان یوسف پیراستوان و خانم پیراستوان (نام کوچک نامعلوم) احراز شده است. این دو زندانی علاوه بر اینکه عموزاده بوده‌اند در زمان بازداشت با یکدیگر نسبت زن و شوهری داشته‌اند.

یک منبع مطلع در این‌خصوص گفت: این زوج حدود ۷ الی ۸ سال پیش با اتهام حمل ۳۸۰ کیلوگرم مواد مخدر در اتوبان قزوین-کرج بازداشت و در اولین جلسه دادگاه به اعدام محکوم شده بودند.

اجرای حکم اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌ها داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید